Evdeki Nemin Nedenleri ve Çözümleri?

Evde yüksek nem oluşması insan sağlığına ve evinize ciddi zararlar verir. Evdeki çok fazla nemin bir çok nedeni olabilir. Evde odalarda oluşan neme çözüm bulmak için uzman birinden yardım alacağınız gibi evde nemi azaltmak için bazı adımlar atabilirsiniz.  Evde az nem size sorun gibi gözükmese de, müdahale edilmez ise daha fazla zararlı sonuçlar doğurabilir. Yüksek nemin uyarı işaretleri sisli pencereler, çürüyen ahşap ve su lekesi izleridir. Bu yazımızda evde yüksek neme neden olan sebepler ve çözümler üzerinde duracağız.

Banyo

banyoda duş nem

Evde neme sebep olan en önemli etkenlerden biri banyoda duş alırken, açığa çıkan nem hava ile karışarak su buharı oluşturur. Buhar, soğuk bir yüzeyle temas ettiğinde, su damlacıkları oluşturur. Buhar ne kadar sıcaksa, soğuk yüzeylerinizde o kadar fazla nem birikir.

Bu nedenle her sıcak duş, potansiyel bir yoğuşma sorununa yol açabilir. Bu durum eve küfü davet eder. Banyoda duştan dolayı oluşan nemi önüne geçmenin en basit çözümü; Duştan dolayı oluşan buharı azaltmak için daha az sıcak su kullanın. Çok fazla sıcak duş yerine daha ılık su ile duş almayı tercih edin. Çok sıcak su ile uzun süre duş almak evde nem ve  küf olasılığını her zaman arttıracaktır.

Havalandırma

havalandırma

Evde havalandırma çok çok önemlidir. Evinizin havalandırma sistemi zayıfsa normalden daha fazla havalandırma yapılması gerekir.  Havalandırma evde nem oluşumunu minimize eder. Havalandırma evdeki ekosistemi yeniler. Zayıf havalandırma evde nem olması olasılığını arttırır. Uzun süre evi havalandırma imkanınız yok ise evi havalandırmak için makineleri almanızı tavsiye ederiz.

Çamaşır Kurutma

evde çamaşır kurutma

Çamaşır kurutmak için bir çok insan özellik kışın evin odasında çamaşır kurutmayı tercih etmektedir. Ancak bu işlem o odadaki nem oranını arttıracaktır. Kurutma işlemi kesinlikle havadar bir yerde yapılmalıdır. Artık kurutma makineleri mevcuttur. İnanın kurutma makinesi almak size daha fazla kazanç sağlayacaktır.

Yüksek Nemin Diğer Nedenleri

Yukarıda en önemli 3 yüksek nem nedeni en yaygın olanlarını sıraladık, ancak evde nem oluşturan başka birçok neden vardır. Bunlar arasında yemek pişirme, yeni bir ev ve  deniz olan bölgede yaşam yer alır. Yüksek nem seviyesi % 60’ın üzerindeki nem oranı sorunlara neden olabilmektedir. Deniz kenarı bölgesinde yaşayan insanların ev tercihini çok iyi yapmaları gerekir, aksi durumda evde nem konusunda büyük sorunlarla baş başa kalacaklardır.