Filmlere Konu Olmuş Fuji Dağı Ve Hikayesi

Fuji-san yani Fuji Dağı; Japonya’nın Honshu adasında bulunmaktadır. Yaklaşık 3.766 m uzunluk ile Japonya’nın en yüksek dağı olmuştur. Ayrıca Asya adalarında ki en yüksek ikinci yanardağdır. Görsel zenginliği ve filmlere konu olmuş hikayesiyle turizm için de paha biçilmez bir değer olan Fuji Dağı aynı zamanda Japonya’nın 3 kutsal dağlarından birisidir.

Fuji Dağı Hangi Ülkede Bulunur?

Fuji Dağı Hangi Ülkede Bulunur

Dünya üzerinde bulunan en yüksek yedinci ada olan Fuji Dağı, aynı zamanda aktif bir volkandır ve en son 1707-1708 yıllarında patlamıştır. Fuji Dağı konum olarak Japonya’da, Tokyo’nun 100 km güneybatısında bulunmaktadır. Japonya’nın ikonu haline gelmiş, sıkça ziyaretçi kazanmıştır.

Japonya’nın ebediyet ve sonsuzluk diye tasvir ettiği Fuji Dağı, aslında derinliklerinde çok başka gizemler barındırmaktadır. Turizm için önemli bir değer olan bu dağın efsaneleşmiş bir hikayesi bulunmaktadır.

Fuji Dağı Hikayesi

Fuji Dağı Hikayesi

Yıllar önce Sanugi isimli bir adam, bambu ağacı kesmeye gitmiş ve bir ağacın içinden parlayan bir kız çocuğu çıkarmış. Bebeği eve götüren adam karısına gösterir göstermez bu bebeği sahiplenmek istemişler. İsmine de parlayan prenses anlamına gelen ‘’Kaguya Hime’’ koymuşlar.

Kızın seneler sonra büyüyüp serpilmesi ile talipleri de her gün evin kapısını çalmaya başlamışlar. Ama Kaguya henüz kimseyle evlenmek istemiyormuş.  Bir süre sonra ülkenin imparatoruda Kaguya ile ilgilenmeye karar vermiş ve kızın evinin yakınlarında bir av partisi düzenlemiş. İmparator Kaguya Hime’yi yakından görür görmez aşık olmuş.

İmparatorla da evlenmek istemeyen Kaguya bir süre sonra üzgünce babasını karşısına alıp artık gitmesi gerektiğini, aslında buraya ait olmadığını ve aydan ceza olarak buraya gönderildiğini, Sanugi ve ailesine ödül olarak verildiğini söylemiş. Babası çok üzülmüş ama elinden hiçbir şey gelmemiş.

Kız veda etmeden önce babasına sonsuz yaşam iksiri vermiş ancak babası onsuz hayatta olmak istemediği için bunu kullanmayacağını söylemiş ve iksiri imparatora yollamış. İmparator da Fuji Dağı yönüne gidip , kıza bir mektup yazarak iksir ile birlikte dağa tırmanmış. Dağ bir süre sonra onları yakmış ve dumanın aya doğru gidişini izlemiş. İnanışa göre de bu iksir sonsuza dek dağı yaşatacakmış.. İşte Fuji Dağının hikayesi bu şekilde başlamış…

Aokigahara Ormanı Ve Fuji Dağı İlişkisi

Aokigahara Ormanı Ve Fuji Dağı İlişkisi

Günümüzde ‘’intihar ormanı’’ olarak adından sıkça bahsedilen Aokigahara Ormanı konum olarak Japonya’da Fuji Dağı’nda bulunmaktadır. Aslında doğal bir güzellik olan bu yemyeşil orman, tüyler ürpertici hikayesi ile oldukça korkutucu bir profil çizmektedir.

İntihar etmek isteyenlerin burayı tercih etmesi, ormanda bir çok ‘’ intihar etmeden önce lütfen polisi arayınız’’ gibi enteresan tabelalar olmasına sebep olmuştur. Ayrıca Japon halkının inanışına göre, Dünya ile ölüm arasında kalmış ruhlar, burada kendilerini arındırmaktalar.