Fulbright Bursu Nedir? Nasıl Başvurulur?

Amerika’da eğitim almak için en prestijli burslardan biri olan Fulbright Bursu, birden fazla türe sahiptir. Özellikle Fulbright Yüksek Lisans Bursu dikkat çekerken bu bursun akademisyenler için olan çeşitleri de bulunuyor. Burs olanağı sayesinde Amerika’da bulunan çeşitli üniversitelerde aktif rol almanız sağlanıyor. Oldukça geniş kapsamlı bir burs olan Fulbright için elbette bir takım kriterlerin de sağlanması bekleniyor. Amerika’da akademik araştırma yapmak ve eğitim almak adına Fulbright başvurusunda bulunabilirsiniz. Fulbright başvurusu hakkında bilgi almak için de yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Fulbright Bursu Nedir?

Fulbright Bursu, 1946 yılında ortaya atılan bir yasa ile tescillenmiş en prestijli burslardan biridir. Amerika Birleşik Devletleri kapsamında oluşturulan bu burs ile nitelikli kişiler seçilerek ülkede eğitim alma hakkı tanınmaktadır. Amerikalı Senatör J. William Fulbright tarafından sunulan burs programı ile entegre olmuş bir dünya hayali oluşturulmuştur.

  1. William Fulbright, bursu tüm dünyayı derinden etkileyen II. Dünya Savaşı’ndan sonra kurgulamıştır. Bu sayede yeni ve korkunç bir savaştan çıkan dünya insanlarının Amerika’da eğitim alıp araştırma yapmalarının önü açılmıştır. Aynı zamanda Amerikalı eğitimciler ve öğrenciler de diğer ülkelerde eğitim alanında çalışmalar yapmaya ve akademik yetkinlik kazanmaya başlamışladır.

1946 yılından günümüze Fulbright Programıdünyanın en etkili ve prestijli burs programları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Türkiye’deki öğrenciler ve akademisyenler için de Fulbright başvurusunda bulunma imkanı tanınmaktadır.

Fulbright Başvuruları Nasıl Yapılmalı?

Fulbright başvurusu, özellikle başarılı ve nitelikli öğrenciler için mutlaka değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Başvuru için aranılan en öncelikli şart, kabul alınması halinde en fazla 1 yıl sonra Amerika’da bulunan bir üniversitede eğitim görmeye başlanmasıdır.

Burs başvurusunda bulunacak olan kişilerin öncelikle online başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmaları gerekiyor. Başvuru formunun doldurulmasından sonra bir bursa belge dosyası oluşturuluyor ve bu dosya Fulbright Ankara Ofisi’ne ulaştırılıyor. Belge dosyasının da Fulbright internet sitesinde bulunan son başvuru tarihinden önce ofis iletilmesi büyük önem taşıyor.

Fulbright için başvuruda bulunan kişilerin belgeleri incelendikten sonra mülakat aşamasına geçilmektedir. Bu aşamada adaylar ile kısa görüşmeler yapılmakta ve alanları ile ilgili çeşitli sorular yöneltilmektedir. Mülakat sonrasında başarılı bulunan kişiler de belirtilen tarihler arasında ilan edilerek burs almaya hak kazanmaktadırlar.

Fulbright Çeşitleri

Fulbright için birden fazla burs imkanı sağlanmaktadır. Yalnızca üniversite öğrencileri için değil akademisyenler için de çeşitli burs imkanları bulunmaktadır. Bu sayede öğrencilerin ve akademisyenlerin de Amerika Birleşik Devletleri’nde araştırmalarda bulunmaları sağlanmaktadır. Aşağıda bu kapsamda verilen bursların listesini bulabilirsiniz.

  • Fulbright Yüksek Lisans Bursu
  • Fulbirght Doktora Bursu
  • Fulbirght Doktora Sonrası Araştırma Bursu
  • Fulbright Doktora Tezi Araştırma Bursu
  • FulbrightHubert H. Humphery Programı
  • Fulbright Türkçe Öğretim Asistanı Bursu
  • Fulbirght Meslek Yüksek Okulu Öğrenim Bursu