Grafitti Nedir Nasıl Yapılır?

Grafitti daha çok gençlerin uğraştığı bir sanat dalıdır. Çok eskilere dayanan geçmişi ile grafitti sanatı, mağara resimlerinden meydana gelir. Zaman içinde gelişerek bugünkü halini almıştır

İlk çıkış hali kanıtlanabilir şekilde 1940 yılları olarak bilinir. Grafitti sanatı nedir kısaca grafitti sanatçısı kendi duygularını yazı ya da boyalar kullanarak duvara aktarması şeklinde tanımlanır.

1960 yılının sonlarında da Amerika Birleşik Devletleri’nde hip hop kültürü ile ortaya çıkar. Otobüslerin içlerine kalem ya da çakı benzeri sivri uçlu bir alet ile kazınan yazılar da dâhil sprey boya ile çizilen resimlerde grafitti kapsamı olarak bilinir.

Çok eski zamanlara dayanan geçmişi ile ülkemizde de sevilerek yapılıyor. Hızla gelişen sokak sanatı olan grafitti sanatında bazı insanların Vandalizm düşüncesi hâkim olsa da duvarlara çizilen hoş resimler ve verilen uğraş bu düşünceyi çürütüyor.

 Grafitti Nedir?

Grafitti nedir diye sorulur ise duvarlara yapılan resimler ile yazı yazma sanatı şeklinde cevap verilebilir. Sokak sanatı olan grafitti, pek çok insanın ilgisini çektiği gibi gelişimini sürdürüyor.

Sokak sanatları arasında bulunur ve özelliği eski mağara yaşamlarından geldiği düşünülür. Genel itibari ile duvarlara, camlara ya da yollara boyalar ile resim çizme olarak yapılan bu sanat, bazı kesimler tarafından kamu malına zarar verme şeklinde algılanır.

1940 yıllarda yasal olmayan şekilde ortaya çıkan bu sanat dalı günümüzde artık bir akım halini almıştır. Akım haline gelmesi ile kabul görmüş ve yasal olarak yapılmasına başlanmıştır. Dünyanın her yerinde var olduğu gibi ülkemizde de sevilerek gerçekleştiriliyor.

Grafik kökeninden gelen grafitti nedir kısaca yazının resimler ve şekiller ile birleştirilmesi ve kişinin kendini bu şekilde anlatması anlamına gelir.

İlk insanlar zamanında mağara duvarlarından başlanarak günümüze kadar gelmiştir. Sokak duvarlarına yapılan resimler belli toplumsal bir olaya istinaden ya da toplumsal olaydan bağımsız kişinin kendi duygu ya da düşünceleri yansıtır.

Günümüzde sanat olarak kabul görülen bir uğraş olsa da hâlihazırda bir grup ya da topluluk halinde uygulanamıyor. Grafitti ile uğraşan kişiler bireysel olarak bu uygulamayı icra ediyor.

 Grafitti Nasıl Yapılır?

Sprey boyalar ile sokak duvarlarına yazı yazma sanatı olarak literatürde yerini alan grafitti daha çok kişinin yeteneğine bağlıdır bu neden ile herkesin yaptığı bir uğraş olmuyor.

Kişi, duvarlara düşünce ve duygularını anlatan bir yazı yazar ardından bu yazılar sprey boyalar ile boyanır. Grafitti amacı kişinin o an yaşadığı duyguları farklı yollar ile ifade etme sanatı olarak ortaya çıkar.

Popüler olmasından sonra grafiti kursları yapılmaya başlanıyor; ancak enstrüman çalmak gibi yetenek isteyen bu sanatta kişinin yeteneği yok ise bu kurslarda bir gelişme göstermesi zor olur.