Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır, Şartlar Nelerdir?

Güvenlik sertifikası alabilmek için mutlaka özel kurslara gitmeli ve gerekli eğitimleri almalısınız. Alacağınız bu sertifika sayesinde silahlı ya da silahsız bir şekilde göreve başlayabilirsiniz. Unutulmaması gereken en önemli hususlardan biri de hiç kuşkusuz yaş kriteridir. Silahlı bir şekilde eğitim almak isteyen kişilerin, mutlaka 21 yaşını doldurmuş olması gereklidir.

Tüm bunların yanı sıra silahsız bir şekilde özel güvenlik görevlisi olmak isteyenlerden aranan yaş kriteri ise 18’dir. Yaş kriterini karşılayamayan kişiler, ne yazık ki özel güvenlik görevlisi olamamaktadır. Peki, güvenlik sertifikası nasıl alınır, gerekli olan şartlar nelerdir? İşte, merak edilen tüm bu soruların detaylı ve ayrıntılı yanıtları…

Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır?

Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır

Güvenlik sertifikası alabilmek için önceden belirlenen kurslara katılmalı, gerekli eğitimi almalı ve kurs sonunda yapılacak olan sınavlardan başarılı olmalısınız. Bu kurslar sonunda başarılı olan kişiler, bu sertifikayı almaya hak kazanmaktadır. Bu sertifikayı alan kişiler ise gerek özel kurumlarda gerek ise devlet kurumlarında kolaylıkla iş bulabilmektedir.

Özel Güvenlik Görevlisi İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Özel Güvenlik Görevlisi İçin Aranan Şartlar

Özel güvenlik görevlisi olabilmek için belirli şartlar mevcuttur. Bu şartlar, silahlı ya da silahsız olmak üzere iki farklı gruba ayrılmıştır. Dilerseniz, önceden belirlenen bu şartları gelin birlikte inceleyelim.

1.      Silahsız Özel Güvenlik İçin Gereken Şartlar

Silahsız Özel Güvenlik İçin Gereken Şartlar

  • Silahsız bir şekilde özel güvenlik görevlisi olabilmek için öncelikli olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gereklidir.
  • Silahsız özel güvenlik personelleri için aranan bir diğer şart ise hiç kuşkusuz eğitimdir. Bu mesleği yapmak isteyen kişilerin mutlaka en az orta okul mezunu olması gerekmektedir.
  • Kişiler, silahsız özel güvenlik görevlisi olabilmek için kişiler 18 yaşını doldurmuş olmalı ve herhangi bir suça da karışmamış olmalıdır.
  • Tüm bunların yanı sıra, başvuru yapacak olan kişilerin, kamu haklarından da mahrum olmaması gereklidir.

2.      Silahlı Özel Güvenlik İçin Gereken Şartlar

Silahlı Özel Güvenlik İçin Gereken Şartlar

  • Silahlı özel güvenlik görevlisi olabilmek için yine öncelikli olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gereklidir.
  • Silahlı eğitime katılacak olan kişilerin mutlaka 21 yaşından büyük olması gerekmektedir.
  • Kişiler, silahlı özel güvenlik görevlisi olabilmek için mutlaka en az lise diplomasına sahip olmalıdır.
  • Tüm bunların yanı sıra, bu görevi yapacak olan kişilerin kesinlikle bir sicil kaydı olmamalıdır.
  • Ayrıca bu kişiler, herhangi bir nedenden ötürü kamu haklarından da mahrum kalmamış olmalıdır.

Güvenlik Sertifikası Kaç Günde Alınır?

Güvenlik Sertifikası Kaç Günde Alınır

Bilindiği üzere özel güvenlik görevlisi olabilmek için öncelikli olarak eğitimlere katılmalı ve bu eğitimleri de başarılı bir şekilde tamamlamalısınız. Yapılan eğitimlerin süresi ise kurslardan kursa değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat, temel olarak silahsız kurslar ortalama 13 gün, silahlı kurslar ise ortalama 17 gün sürmektedir.

Güvenlik Sertifikası Fiyatları 2021

Güvenlik Sertifikası Fiyatları

Güvenlik sertifikasının fiyatları, silahlı ya da silahsız olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Silahlı bir eğitim almak isteyenler 1300 TL, silahsız bir eğitim almak isteyenler ise 1000 TL ödeme yapması gereklidir.  Yapılacak ödemelerden sonra kişiler güvenlik sertifikası alabilmek için kurslara başlayabilmektedir.