Hafıza Geliştirmek için Yedi Yöntem

Kendinizi sık sık hayatınızdaki önemli şeyleri unuturken mi buluyorsunuz? Yalnız değilsiniz Sizin gibi milyonlarca insan var. Günlük yapılacakları takip etmek için telefonunuzdaki hatırlatıcıları ve notlar kısımlarını kullanabilirsiniz. Ama uzun süreli hafızanıza taşımanız gereken şeyler ne olacak? Neyse ki hafızanızı güçlendirmek ve hatırlamanızı geliştirmek için pek çok şey yapabilirsiniz. Aşağıda, zihninizden en iyi şekilde yararlanmak için araştırılmış ve test edilmiş yedi teknik bulunmaktadır.

Dikkatinizi Odaklayın

odaklanma

Dikkat, belleğin en kritik bileşenlerinden biridir. Kısa süreli  olarak hatırlanabilen şeyleri uzun süreli aklınızda tutmanız için dikkatinizi bilgilere vermeniz gerekir. Bu nedenle, televizyon ve cep telefonu gibi dikkatinizi dağıtabilecek dikkat dağıtıcı unsurların olmadığı bir yerde eğitim almanız önemlidir.

Aralıklı Olarak Çalışma

aralıklı çalışma

Araştırmalar, aralıklı olarak çalışmanın size uzun vadeli hafızanızdaki bilgileri işlemeniz için yeterli zaman sağlayabileceğini gösteriyor.

Prova Yapın

Üzerinde çalıştığınız bilgiyi ezberlemek için, onu uzun süreli hafızanıza kodlamanız gerekir. Ayrıntılı prova, en etkili bilgi kodlama tekniklerinden biridir. Zaten kısa süreli belleğinizde olan bir şeyle ilişkilendirerek onu uzun süreli belleğinize taşımak için bir terimin anlamını düşünmeyi içerir. Bu tekniği birkaç kez uygulayarak, bilgileri hatırlamanın çok daha kolay olduğunu fark edeceksiniz.

Sesli Okuyun

Araştırmalar, yüksek sesle okumanın bilgi hafızanızı büyük ölçüde geliştirebileceğini göstermektedir. Psikologlar ve eğitimciler, öğrencilerin sınıf arkadaşlarına yeni bilgiler ve kavramlar öğretmelerine izin vermenin onların anlayışlarını ve hatırlamalarını artırabileceğini de keşfettiler. Bir çalışma arkadaşınıza veya arkadaşınıza yeni fikirler öğreterek bu yaklaşımı kendi çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Önce Zor Bilgilere Odaklanın

Öğrenci olarak,başlangıca dair bilgilerin hatırlanmasının genellikle ortadakinden veya sonundakinden daha kolay olduğunu fark etmiş olmalısınız. Araştırmalar, önce zor bilgilere odaklanmanın hafızanızı geliştirebileceğini gösteriyor.

Ortadaki bilgileri okumak başlangıçta zor olabilir, ancak prova yapmak için fazladan zaman ayırmak bu sorunun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

Çalışma Rutininizi Değiştirin

Çalışma rutininizi ara sıra değiştirmek, çalıştığınız bilgileri uzun süre ezberlemenize yardımcı olabilir.

Belirli bir yerde çalışma eğilimindeyseniz, bir sonraki seansınız için farklı bir noktaya gidin. Aynı şekilde, akşam saatlerinde çalışırsanız, uyumadan önce çalıştığınız bilgileri gözden geçirmek için her sabah birkaç dakikanızı ayırın.

Yeterli Uyku

Hafıza ve öğrenme arasındaki ilişki uzun zamandır bilinmektedir. Araştırmacılar, yeni şeyler öğrendikten sonra biraz kestirmenin daha fazla şey öğrenmenize ve bunları uzun süre hatırlamanıza yardımcı olabileceğini keşfettiler.

Aslında, birkaç yıl önce yayınlanan bir araştırma, uyumadan önce yeni şeyler öğrenmenin beyinde sağlıklı fiziksel değişikliklere yol açtığını buldu.