Harward Psikoloji Bölümüne Göre İnsanların Sizi Ön Yargıladığı 2 Kriter

Başkaları üzerinde iyi bir ön yargı için iyi bir ilk izlenim bırakmak istersiniz, bu kesinlkle kolay bir şey değildir. Başkaları tarafından iyi bir ön yargılama imajı vermek için sadece kıyafetlerle iyi görünmek yeterli değildir. Bu konuda aldığınız önerilerin abartılı olduğunu aklınızda tutun. Ön yargı oluşturmak için iyi bir ilk izlenim için daha etkin ve derinliği olan farklı şeylere ihtiyacınız var.

En Önemlisi Güvenilir Misiniz?

15 Yıldan daha uzun bir süreden beri insanlar üzerindeki ilk izlenimleri araştıran Harvard Business School’da görevli Profesör Ammy Cuddy insanlar birisiyle yeni karşılaştıklarında otomatik olarak ( bilerek ya da farkında olamadan ) kendilerine 2 soru soruyorlar. Bu sorular şunlardır:

  • Bu kişi güvenilir midir ?
  • Bu kişi saygıdeğer midir?

Her iki soru da, karşınızdaki kişinin içtenliğini, sıcakkanlılığını ve yeterli olup olmadığını ölçmeniz için gereklidir.

Cuddy, iş yerinde ya da başka bir yerde insanların saygılarını kazanmak için öncelikli olarak güvenlerini kazanmanız gerektiğini söylüyor. Profesör Cuddy ‘’Etkilemeye çalıştığınız birisi size güvenmiyorsa fazla bir şansınız yoktur’’ diyor. ‘’Hatta tam tersine, güven kazanma konusunda hata yaparsanız sizden şüphe dahi duyulan birisi olabilirsiniz. İnsanlar sizin maniplatör bir yapınız olduğunu düşünülebilir’’. diye de ilave ediyor.

Cuddy notlarında ‘’Güçlü güvenilir ve sıcakkanlı bir insan daima hayranlık uyandırır. Karşınızdakinin güvenini kazanırsanız, gücünüz onun için bir hediye olur. Güven uyandıramazsanız gücünüz karşınızdaki için bir tehdit olarak algılanır !’’

Fiziksel Özelliklerinize de Dikkat Edin

Bu anlatılanlar çok önemli olsa da, insanlar fiziksel görünüşünüze de önem veriyor. Bu amaçla insanlar 4 ana kriter kullanıyorlar:

  • Bebek yüzlü olmak,
  • Karşınızdakine tanıdıkmış gibi gelmek (aşina olmak),
  • Enerjik bir görünüş sergilenmesi,
  • Duygusal olarak kendisine benzediğinizin düşünülmesidir.

Özet olarak bir daha ki sefere insanların güvenini kazanmaya odaklanın. Sadece sağlam bir el sıkışmasının bunun için yeterli olduğunu düşünmeyin…