Havale ile EFT Arasındaki Farklar Nelerdir?

Havale ile EFT arasındaki farklar birçok kişi tarafından merak edilebiliyor. Bizde bu yüzden yazımızda bu konuya açıklık getirmeye çalışacağız. Özellikle banka üzerinden sık sık para transferi yapan kişiler EFT ve havale işlemlerini sıkça kullanabiliyorlar.

Banka hesapları arasında para transferi yapılmasını sağlayan bu işlemlerin arasında bazı farklar bulunuyor. Örneğin, havale işlemini kullanarak farklı bankada bulunan bir hesaba para gönderemiyorsunuz.

Ancak EFT işlemi sayesinde farklı bankada ki hesaplara para gönderimi yapılabiliyor. Ancak tabi ki havale ile EFT arasındaki farklar bunlarla sınırlı kalmıyor. Eğer sizde EFT ve havale arasındaki farklar neler? Diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Havale ile EFT Nedir? Aralarındaki Farklar Neler?

Havale ile EFT arasındaki farklar konusuna geçmeden önce bu iki işlem hakkında sizlere biraz bilgi vermek istiyoruz.

Havale Nedir?

Havale işlemi sayesinde aynı bankada bulunan bir başka hesaba ücretsiz veya düşük bir ücret kesintisiyle para transferi yapabiliyorsunuz. Ancak farklı bankadaki bir hesaba havale işlemini kullanarak para transferi gerçekleştiremiyorsunuz. Üstelik havale işlemini gün veya saat fark etmeksizin 7/24 hızlıca yapabiliyorsunuz. Yani havale ile para transferini istediğiniz zaman hızlı şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Havale ile EFT arasındaki farklar

EFT Nedir?

Havale ile EFT arasındaki farklar kısmında EFT ile havale arasındaki farkları daha net anlayabileceksiniz. Ancak o kısma geçmeden önce sizlere birazda EFT işleminden bahsetmek istiyoruz. EFT ile farklı bir bankada bulunan herhangi bir hesaba para transferi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Farklı bankalara yapılabilen para transferi EFT’yi havaleden ayıran en önemli özelliklerden bir tanesi. Bunun yanı sıra EFT işlemi genellikle belli bir ücret kesintisi yapılarak gerçekleştiriliyor. Bu ücret genellikle bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor. Bu kısımda son olarak EFT işleminin sadece banka mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilebildiğini belirtmemizde fayda var.

Havale ile EFT Arasındaki Farklar Neler?

Bu kısımda sizlere havale ile EFT arasındaki farklar neler? Sorusunu cevaplamaya çalışacağız. EFT ve havale arasındaki farkları merak ediyorsanız aşağıdaki kısma göz atabilirsiniz.

Havale ve EFT Arasındaki Farklar

  • Havale ile sadece aynı bankada bulunan hesaplara para transferi gerçekleştirilebilir. Farklı bankalar arasında yapılacak para transferleri için ise EFT kullanılır.
  • Havale ile gün ve saat fark etmeksizin hızlıca para transferi gerçekleştirilebilir. Ancak EFT ile para transferi sadece belirli mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilebilir.
  • Havale ile yapılan para transferleri aynı banka içerisinde gerçekleştirildiği için genellikle düşük bir ücret kesilir veya hiç ücret kesilmez. Ancak EFT işlemi farklı bankalar arasında gerçekleştirildiği için EFT ücreti genellikle havaleye göre yüksektir ve bankadan bankaya değişiklik gösterir.

Yazımızda sizler için havale ile EFT arasındaki farklar konusuna değinmeye çalıştık. EFT ile havale arasındaki farklar genel olarak bu şekilde oluşuyor.