Hayao Miyazaki Ve Hayatı

Bir dönemin animeleri hep ondan sorulurdu… Animasyon filmlerinde elde ettiği başarı, kendisinin tüm dünya üzerinde tanınmasına ve ilgi görmesine sebep olmuştur. İşte karşınızda gençlerin ve anime severlerin usta dedesi Hayao Miyazaki!

Hayao Miyazaki Kimdir?

Hayao Miyazaki Kimdir

1941 yılında Tokyo’da doğan Hayao Miyazaki; Japon, manga ve anime sanatçısı olarak tanınmaktadır. Çalışma arkadaşı Isao Takahata ile birlikte Studio Ghimbli isimli animasyon stüdyosunu kurmuşlardır.

Hayao Miyazaki’nin animasyon filmlerinde elde ettiği başarı, kendisinin tüm dünya üzerinde tanınmasına ve ilgi görmesine sebep olmuştur. Hatta öyle ki, Walt Disney, Orson Welles ve Steven Spielberg ile karşılaştırılmaya başlanmıştır.

Hayao Miyazaki Yaşamı

Hayao Miyazaki Yaşamı

Dört erkek kardeşten ikincisi olan Hayao Miyazaki, savaş uçakları için parça üreten Miyazaki Airplanes’de yöneticilik yaptı. Toyotama Lisesi’nde öğrenim gördüğü sırada, ilk renkli uzun metraj animasyon filmi Hakujeden’i izleyerek filmden çok etkilendi ve çizgi roman çizmeye karar verdi.

Gakushuin Üniversitesi’nde öğrenim gördüğü dönem içerisinde, Japonya’nın imparator ailesi ile yakınlaşan Miyazaki, Marksist düşünceden etkilenmeye başladı. Mezun olup, Toei Animasyon Şirketi’nde animatörlük yapmaya başlayan Miyazaki, Isao Takahata ile beraber şirket sendikasında çalıştılar.

Hayao Miyazaki Kariyer Ve Ödülleri

Hayao Miyazaki Kariyer Ve Ödülleri

1968 yılında çıkardığı Güneşin Prensi Horus; ilk uzun metrajlı animasyon filmi oldu. Kariyeri boyunca birçok anime ve manganın yaratıcısı olmaya devam ederek, piyasada ki değerini kalıcı olarak arttırmayı başardı.

Batıda pek tanınmayan ünlü çizer, 2002 yılında Ruhların Kaçışı isimli animasyon filmiyle, Oscar ödülü kazanan ilk animasyon filmi olarak adını dünya çapında duyurmayı başardı.

Ayrıca tüm dünyada bilinen ve defalarca izlenme rekorları kıran Heidi dizisi, Miyazaki’nin Isao Takahata ile yaptığı ortak bir iştir. Heidi Türkiye’de de bilinmektedir.

Hayao Miyazaki Anime Filmleri

Hayao Miyazaki Anime Filmleri

Hayao Miyazaki, birçok anime ve çizgi romanla tüm dünyada başarısını kanıtladı ancak hayranlarını üzerek 2014 yılında emekliliğini ilan etti. Sevenlerine de geriye birçok başarıya imza attığı animeleri ve çizgi romanları kaldı. Hayao Miyazaki filmleri günümüzde halen her yaştan birçok izleyici tarafından okunmaktadır.

  • Rüzgarlı Vadi (1984)
  • Ruhların Kaçışı (2001)
  • Komşum Totoro (1988)
  • Prenses Mononoke (1997)
  • Yürüyen Şato (2004)
  • Gökteki Kale (1986)
  • Küçük Deniz Kızı Ponyo (2008)
  • Rüzgar Yükseliyor (2013)
  • Küçük Cadı Kiki (1989)
  • Kırmızı Kanatlar (1992)