Hemen Uyumak İçin Ne Yapmalı?

Hepimiz gece kafamızı yastığa koyduğumuzda sabaha kadar deliksiz uyumak isteriz.  Birçok insan için uykusuzluk büyük sorundur. Gece iyi uyumak gün içerisinde daha sağlıklı ve motivasyonlu olmamız için önemlidir. Ancak geceleri iyi bir şekilde deliksiz uyumak her zaman mümkün olmayabilir. Gece yatmadan önce gevşemek ve stressiz bir şekilde yatağa girmek  iyi bir şekilde uyumanızı sağlayabilir. Bu yüzden yatmadan önce düşüncelerimizi temizlememiz ve gevşememiz gerekir.  Bu yazımızda geceleri hemen uyumak için ne yapmalıyız konusunu ele alacağız?

Hemen Uykuya Dalmak için Yapılması Gerekenler

Günlük Tutmak

günlük tutmak

Bir insan için günün stresini atmak için yapılacak en önemli aktivitelerden biri günlük tutmaktır. Günlük tutmak, birçok insan için rahatlamanın en büyük sırrıdır. Günlük tutmak, düşüncelerinizi ve duygularınızı görmenize ve içinizi boşaltarak stres atmanıza yardımcı olur. Bunu yatmadan önce yapmak, günlük stresiniz için bir çıkış noktası görevi görür.

Yoga

yoga

Vücudu gevşemesinin en etkili ve en doğal yollarından biri, yatmadan önce bazı nefes egzersizleri ile hafif yoga yapmayı denemektir. Manevi inancınız güçlüyse namaz kılmak ve dua etmek de sizi yatmadan önce rahatlatacaktır. Yoga ve meditasyon, insan zihnini temizlemeye yardımcı olur ve hemen uykuya dalmaya yardımcı olur.

Ilık Bir Banyo Yapmak

Ilık Bir Banyo Yapmak

İyi bir uyku için yatmadan önce gevşemenin klasik ama kolay bir yolu, ılık, rahatlatıcı bir banyo yapmaktır. Ilık bir banyo her zaman bedeninizi ve zihninizi rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Daha lüks hale getirmek için vucut şampuanları ve banyo sonrası vucut yağları kullanabilirsiniz.

Sıcak Bir Şey İçmek

sıcak birşey içmek

Rahatlatıcı bir banyo yaptıktan sonra ılık bir içecek içmek gevşemek ve rahatlamak için harikadır. İçinde bal bulunan papatya çayı içmeyi deneyebilirsiniz. Bu sakinleştirici, asırlardır bilinen bir metotdur. Bir fincan ılık süt içmek de sağlıklı bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır.

Elektronik cihazlardan uzak durun

elektronik cihazlardan uzak durun

Hemen uyumak için zihninizi ve bedeninizi dikkat dağıtıcı teknolojik cihazlardan uzaklaştırmanız gerekir. Özellikle telefonunuzu sessiz moda almalı veya akşam yatarken telefondan uzak durmalısınız. Cep telefonundan yayılan ışık, zihni canlı tutar  ve uykuya dalmayı zorlaştırır. Yatmadan önce elektronik cihazları yaklaşık yarım saat önceden kapatmayı alışkanlık kazanmalısınız.

Sosyal medyada gezinmek ve e-postaları kontrol etmek beyni uyanık tutacaktır, bu nedenle yatmadan önce düzgün bir şekilde gevşemek istiyorsanız bu cihazlardan yatmadan önce son yarım saat uzak durun.

Işıkları Erkenden Kapatın

sıcak birşey içmek

Işıkları kapatmak, yatmadan önce gevşemenize ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Işıklar parlak bir şekilde yandığında beyniniz enerjik bir hızda uyanık kalma eğilimindedir. Bu nedenle rahatlamaya ve gevşemeye çalışırken  düşük ışıklı bir ortama sahip olmanız gerekir. Yatmadan bir saat önce evin ışıklarını kapatabilirsiniz.  Bu beyninize uykuya hazırlanmanın zamanı geldiğinin sinyalini gönderecektir.

Yatak Odası

Yatak Odası

Yatak odası ambiyası insanın kendini rahat hissetmesi açısından önemlidir. Duvarların rengi size rahatlatıcı bir hava vermelidir. Yatak odası aşırı aydınlık bir havası varsa, yatak odasını daha loş bir ortama çevirmelisiniz. Yatak odasının konumu dışarıdan ses almayan bir noktada olması gerekir.

İyi bir uyku için elbette en önemli unsuru yattığınız yataktır. Kendinizi rahat hissettiren yatak takımları yanı sıra rahat yastık ve örtüler almanız gerekir. Tercihen organik pamuktan yapılmış yumuşak bir yatak takımı kaliteli uyku için çok önemlidir.

Ayakları Isıtın

Ayakları Isıtın

Eller ve ayaklar sıcakken vücut daha rahat olur. Sıcak eller ve ayaklar aynı zamanda daha kolay ve çok daha hızlı rahatlamanıza yardımcı olur, bu da daha rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur. Ayaklar vücut ısınızı düzenler. Bu yüzden ayaklarınızı sıcak tutmak, gece uykusu için vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Ayakları rahat tutmak için sıcak pamuklu çoraplar veya kabarık terlikler giyebilirsiniz. Ayaklarınızın üzerinde güzel ve sıcak bir battaniye sadece onları sıcak tutmakla kalmaz, aynı zamanda rahatlama ve rahatlık ortamı sağlar.