HieraPolis Antik Kenti Hikayesi Nedir? Kent Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde yer alan HieraPolis antik kenti, ülke sınırlarında olduğu kadar yurt dışındaki bireyler tarafından oldukça ilgiye maruz kalır. Antik kentin oluşturduğu yapı ve sahip olduğu özellikler neticesinde yılda 2 milyon turistin bu alana gelerek vakit geçirdiği bilinmektedir. Sadece ülkemizin turizm konusunda önemini ortaya koymamaktadır.

Antik kent, sahip olduğu özellikler doğrultusunda günümüzde UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alır. Listede yer alması yapının ne derece önemli olduğunu ortaya koyuyor. Antik kentin sahip olduğu hikâye de bu önemi giderek güçlendiriyor. Frigyalılardan Roma tarihine kadar birçok alanda yer almış ve günümüze kadar korunarak gelmiştir.

HieraPolis Antik Kendi Hikayesi Nedir?

Ünlü coğrafyacıların görüşlerine göre HieraPolis antik kenti Frigyalılara ait dönemlerden kalmadır. Bu durumu destekleyici çok bir kanıt bulunmasa da ilk olarak kurulmasına dair bazı bilgiler bulunur. Bergama Kralı II. Eumenes tarafından milattan önce ikinci yüzyılın başında yaptırıldı. Ve bu efsanevi yapı Bergama’nın kurucusu olan eşi Amazonlar kraliçesi Hiera’ya atfedildi. İsmi de buradan gelir.

hierapolis nerededir

Geçen zaman içerisinde çeşitli coğrafi olaylar sonrasında zarar gören yapı sonrasında restore edildi. Romalı zamanlarına denk gelmesi yapının bu anlamda değişmesine sebep oldu. Hristiyan dünyası adına da oldukça el üstünde tutulmaktadır. Milattan önce 5.yüzyıldan sonra Hristiyanlığın merkezi olarak kullanıldı. Hz. İsa’nın havarilerinden Aziz Philip’in burada hayatını kaybetmesi büyük rol oynar.

hierapolis pamukkale

İçerisinde birden fazla yapı bulunan HieraPolis antik kenti özellikle termal suları ile dikkat çeker. Günümüzde yapının korunması amacıyla tüm bölümleri açık değildir ancak şifa bulmak adına gelen kişiler için bazı bölümlerin girişi müsaittir. Geçmişten günümüze şifa arayan bireylerin işlek alanı olarak karşımıza çıkmaktadır.

HieraPolis Antik Kenti Nerededir? Nasıl Gidilir?

Denizli ilinin Pamukkale ilçesinde yer almaktadır. Merkeze 17 km kuzeyinde yer alıyor. Kişisel araçlarla gidilmesinin mümkün olduğu gibi bölgeye giden ücretli araçlar da vardır. Otogarlardan Pamukkale Ören yerleri için araçlar bulunur. Bu araçlarla birkaç saat içerisinde bu antik kente ulaşmak ve doyasıya gezmek mümkün olmaktadır.

hierapolis nasıl gidilir

HieraPolis antik kenti girişleri ise ücretlidir. Benzersiz bir görüntüye sahip olan ve dünya genelinde korunan bu yapıya günümüzde kişi başı 80 TL ile giriş yapabilirsiniz. Öğrencilere indirim ve belirli yaş altında da ücretsizdir. Ancak sene içerisinde değiştirilen müze giriş ücretleri neticesinde farklılıklar da oluşur.