Hint Yağının Saça Ne Faydası Vardır?

İnternet’te saç bakımı ile ilgili bilgi arıyorsanız muhtemelen hint yağı kullanmayı denemenizi öneren birden fazla kaynağa rastlamışsınızdır. Bir çok sitede hint yağının saçları uzattığına dair bilgiler vardır. Ancak,  Hint yağının  saçları uzatacağına ilişkin bilimsel net bir kanıt yoktur. Elbette hint yağı kullanmanın dolaylı yollardan saçları uzatmaya etkisi vardır. Ancak  “hint yağını saçıma sürerim saçlarım hemen uzar”, demek yanlış olur.

Hint yağının saçları uzatacağına ilişkin bilimsel bir bulgunun olmaması hint yağı kullanmanın zararlı olduğu veya faydalarının olmadığı anlamına gelmez. Elbette hint yağının da saçlarınıza bazı katkıları vardır.  Hint yağının saçlara faydası nelerdir hep birlikte bakalım.

Hint Yağının Saça Faydaları

-Hint yağı kullanmanın kepeklere faydası vardır.

-Hint yağı saç dibindeki ciltte nemin korunmasına yardımcı olur.

-Saçlara Hint yağı kullanmak saçlara parlaklık katar. Doğal bir saç kremidir.

-Saçı koyulaştırır ve saçın gerçek rengini ortaya koyar

Hint yağı yukarıda belirtilen etkileri verdiğinden, elbette saçların uzamasına faydası vardır. Saça sağlıklı bir hava verdiği için saçın uzamasını engelleyecek faktörleri de ortadan kaldıracaktır. Böylelikle saçın uzamasını ve kalınlaşamasına dolaylı yoldan fyardımcı olacaktır.

Hint Yağı Saçlarda Nasıl Kullanılır

  1. Hint yağını avucunuzun içine bir miktar alın ve saç köklerinden uçlara kadar uygulayın Hint yağı kalın bir yoğunluğa sahiptir, bu da yıkamayı zorlaştırır. Bu nedenle, çok fazla yağ kullanmadan yaparak saçınıza yayın.
  2. Hint yağını saçınıza sürdükten sonra en az 15-20 dakika bekleyin. Mümkünse daha fazla süre
  3. Hint yağının, yoğun kıvamı olduğundan yıkamak biraz zahmetli olacaktır. Bu nedenle yıkamadan önce yumaşıtıcı krem kullanın.
  4. Saçınızı yıkadıktan sonra havluyla kurutun ve saç kurutma makinesi kullanmayın.