Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Hızlı okumak belki de her insanın isteyeceği özelliklerden sadece birisidir. Hızlı okuma teknikleri nelerdir? Hızlı okuma işlemi için uygulamanız gereken bazı teknikler bulunmaktadır. Bu teknikleri pratikler ile destekledikten sonra hızlı okumaya başlayabilirsiniz.

Hızlı okumanın yanı sıra anlayarak okumak da önemlidir. İlk zamanlarda bu konudan uzak bir okuma işlemleri gerçekleşecektir ancak ilerleye zamanlarda artık okuduklarınızı anlamaya başlayacak ve ciddi anlamda yol kat etmiş olacaksınız.

Hızlı okuma konusunda sizlere önereceğimiz teknikler bilimsel tekniklerdir. Söz konusu teknikleri uygularken sessiz ve rahat edebileceğiniz bir alanda bulunmanız sizi için iyi olacaktır.

1-2-3-4-5 Metodu ile Hızlı Okuma

Hızlı okuma teknikleri arasında yer alan bu teknik belki de en etkili tekniklerden birisidir. Etkili ancak ilk zamanlarda hiçbir şey anlamadan okuma yapmak zorunda kalacaksınız. Alışma sonrasında okuduklarınızı anladığınızı göreceksiniz.

Bu metodu kullanmak için öncelikle sessiz bir alana geçin. Kitabınızı açın ve okumaya başlayın. Okurken içinizdeki sesi susturmanız gerekiyor. Bunun için 1-2-3-4-5 saymaları yapmanız gerekiyor. Bir yandan sayın ve bir yandan gözünüzle okuyun içinizden tekrar etmeyin. 1 aylık bir süreçten sonra artık sayma işlemi olmadan da içinizden okumadan gözlerinizle okuma yapabileceksiniz. Bu yöntem sık kullanılan etkili bir yöntemdir.

Yeniden Okumayı Bırakın

Metinleri yeniden okumak ya da bir diğer adı ile Degrasyon. Bu konu neredeyse her okuyucuda karşılaşılabilecek bir konu.

Metinlerde anlamadığınız kısımları tekrar okumak ister istemez edindiğiniz bir refleks olabilir. Bu konuda mutlaka çalışmalar yaparak kurtulmanız gerekmekte. Kurtulmak için bilinen en iyi metot tekrar dönüp okumamaktır. Metinleri tekrar dönüp okumayın ve devam edin. Olay örgüsü içerisinde devam ettiği için ilerleyen zamanlarda orada ne denildiğini zaten anlayacaksınız.

Fotoğraflama Tekniği ile Okumak

Fotoğraflama tekniği ile okumak hızlı okuma teknikleri arasında yer alan belki de en önemli tekniktir. Bu teknik sayesinde kısa sürede hızlı okumaya başlayabilirsiniz.

Bu yöntemde izleyeceğiniz yol oldukça önemli. Öncelikle kendinize büyük yazılı bir okuma kitabı alın. Bu işi öncelikle bu şekilde başlatmanızda fayda var. Büyük yazılı olan ve okuması kolay olan bir kitap edindikten sonra yazan yazıları yavaş yavaş okumak yerine bir bütünmüş gibi okumanız gerekmekte.

Mer-ha-ba Şeklinde değil de Merhaba şeklinde okumanız bu konuda yardımcı olacaktır. Okurken okumak yerine bakmanız da yeterli olacaktır. Sadece bakmak belki ilk başlarda bir şeyler anlamıyorsunuz gibi hissettirebilir ancak ilerleyen zamanlarda bilinç altınız tarafından anlaşıldığını göreceksiniz.

Göz Egzersizleri ile Göz Kaslarınızı Güçlendirin

Hızlı okuma tekniklerini daha verimli bir şekilde hayata geçirebilmek için mutlaka göz egzersizleri yapmanız gerekmekte. Bu egzersizleri Youtube gibi platformlardan bulabileceğiniz gibi profesyonel versiyonlarını da satın alabilirsiniz.

Göz egzersizleri ile güçlenen göz kasları daha keskin bakışlar atabilmeniz için önemlidir. Günde ortalama olarak 1 saat bu egzersizleri yapmanız hem bakış alanınızı genişletecek hem de okumanızı hızlandıracaktır. Sürekli devamlılıkta göz tembelliğinin de önüne geçtiği bilinmektedir.