İhtiyaç Kredisi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Kişilerin dönem dönem nakit ihtiyaçları doğmaktadır. Kimi zaman acil ihtiyaçlarını karşılamak, kimi zaman sağlık ya da eğitim giderleri kimi zamanda hesapsızca kullanılan kredi kartı borçlarının ödenmesi bankalardan kredi alınarak gerçekleştirilebilmektedir. İşte tüm bu ihtiyaçlar için banka tarafından kullandırılan kredi ürününe ihtiyaç kredisi denilmektedir. Peki, ihtiyaç kredisinin özellikleri nedir? Genel olarak bankalarca talep edilen İhtiyaç kredisi şartları nelerdir?

İhtiyaç Kredisinin Özellikleri

İhtiyaç kredisi içerisinde nakit kredi, konut kredisi ve taşıt kredisi ürünleri yer almaktadır. İhtiyaç kredisi çeşitleri tüketicinin ihtiyaçlarına göre daha da farklılaşabilmektedir. Örneğin eğitim kredisi, sağlık kredisi, alışveriş kredisi gibi çeşitli ihtiyaç kredisi ürünleri bankalar tarafından kullanıma sunulmaktadır.

Diğer tüm kredilerde olduğu gibi ihtiyaç kredisinde de 30 gün içerisinde almış olduğunuz krediden vaz geçme hakkınız vardır. Tarihler her kurum için ufak farklılıklar gösterse de almış olduğunuz krediyi 30 gün içerisinde, geçen günün faizini ödeyerek geri yatırabilir ve vazgeçebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Şartları

  • Her kredide olduğu gibi bu kredide de tabi ki 18 yaşında olma zorunluluğu vardır. Çünkü 18 yaşının altında bir birey reşit olmadığı için her hangi bir kurumla imzalı bir anlaşma yapamaz.
  • Kullanılacak ihtiyaç kredisi türüne göre mal beyanı yapmanız istenebilmektedir. Adınıza kayıtlı olan taşınmaz mülk, araç ve diğer banka hesaplarınız olarak örneklendirebileceğimiz ve sizin maddi gücünüzü gösteren belgeleri içermektedir.
  • Acil nakit kredileri haricinde banka şubelerinden kullanılacak tüm ihtiyaç kredilerinde gelir beyanı yapmanız beklenmektedir. SGK ile bir kuruma hizmet vermeli veya vergi levhası olan bir şirket sahibi olmalısınız. Düzenli geliriniz olduğunu ispat etmeniz çoğu ihtiyaç kredisi kullanımlarında temel bir şarttır.
  • Bankalar ile ilişkilerinizin ve dolayısı ile kredi notunuzun iyi olması gerekmektedir. Yine her kurum için değişiklik gösterse de en az ortalama kredi notu puanınız olması beklenmektedir. Bunun için borçlarınızı düzenli olarak ve son ödeme gününü geçirmeden yapıyor olmanız oldukça etkili olacaktır.

İhtiyaç Kredisi İçin Gereken Evraklar

İhtiyaç kredisi için gereken evraklarbir liste içerisinde toplanacak olursa, bütün banka ve kurumlar genel olarak aynı evrakları istemektedir. Genel olarak istenen evraklar yukarıdaki şartları sağladığınıza dair ispat içeren belge niteliği de taşımaktadır.

  • Nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyetten bir tanesi
  • İkametgâh, oturduğunuz adres de adınıza kayıtlı olan faturalarınızdan biri
  • Sizin maddi gücünüzü beyan edebilecek evraklar. (Maaş bilgisi, Tapular, araç ruhsatları, diğer banka hesaplarınız vs.)