İnce ve Kalın Saç Tiplerine Göre Saç Bakımı

Saçlar için üretilen bakım ürünlerinin farklı görevler sunduğunu biliyor musunuz? Saçların kalın veya ince telli olmasına göre üretilen maskeleri doğru şekilde kullandığınızda gözler önüne serilen farklılıkları görebilirsiniz. Bu yüzden saç bakımı ürünlerini kullanmadan önce hangi saç tipine göre üretildiğine dikkat etmemiz gerekiyor.

Kıvırcık Saç mı Düz Saç mı Avantaj

Saç tiplerinin dezavantajları bulunuyor mu? Dezavantajları şu şekilde sıralayabiliriz. Saç tipleri kıvırcık, düz, ince, kalın ve yıpranmış olarak 6 farklı kategoriye ayırabiliriz. Tabi ki daha fazla örneklerle çoğaltabiliriz, fakat biz şimdilik belirtmiş olduğumuz tiplere göre hareket edeceğiz. Kıvırcık saçların yapısal özelliğine göre daha kalın şekilde karşımıza çıktığını görebiliyoruz. Bu durumda kişilerin uzun ömürlü olarak saç dökülmesi yaşamadan saçlarının canlılığını koruduğunu görebiliriz. Ama düz saçlar için bunu maalesef ki diyemiyoruz. İnce ve düz saçların dipleri daha kuvvetsiz olduğu için kullanmış olduğunuz kimyasal içerikli bakım ürünlerinde reaksiyonlar göstererek kolaylıkla dökülebiliyor. Bu yüzden ince ve kalın saç tiplerine sahip olan kişilerin kendilerini nasıl koruyabilecekleri hakkında bilgilere yer edineceğiz.

Saç Tipinize Uygun Saç Bakımı Kremlerini Tercih Edin

Eğer kullanmış olduğunuz saç şekillendirici kremler yüzünden saç dökülmesi gibi durumlarla karşı karşıya geldiyseniz, bu durumunda daha ileri seviyeye taşınmaması adına mutlaka bakım setleri ürünlerinden faydalanmanız gerekiyor. Özellikle de ince ve kalın saç tipinize uygun bakım losyonları tercih etmeniz lazım. Duş esnasında veya kuru saçlarınızda kullanmanız gereken saç bakımı kremleri sayesinde saç diplerinizi en iyi şekilde besleyerek dökülmelere karşı müdahaleci tavır sergileyebilirsiniz. Kullandığınız ürünlerin daha iyi şekilde fayda göstermesini istiyorsanız, mutlaka her gün düzenli olarak sağlıklı yemekler tüketmeniz gerekiyor. Vitamin eksikliği yüzünden yaşayacağınız bazı durumlar neticesinde saç bakım kremleri bile imdadınıza koşmakta geç kalabilir.

Saçlarımı Nasıl Koruyabilirim?

Saçlar günlük hayatımızda veya yaşantımız boyunca bizim dış görünümümüzü en iyi şekilde değiştiren yapıya sahiptir. İlk bakışta göze çarpan saçlarınızı uzun süreli olarak koruyabilmeniz için yapmanız gereken bazı önemli hususlar bulunuyor.

Kalın telli ve kıvırcık saça sahip olan bazı kişiler kendileriyle barışık olmadığından dolayı sürekli düzleştirici malzemeleri kullanmaktadır. Buda ileride saç diplerinin incelmesine ve dökülmesine neden oluyor. Fakat şunu bilmeniz gerekiyor ki kıvırcık saça sahip olmanız sizler için büyük bir avantaj olarak görünüyor. Hatta günümüzde moda haline gelen kıvırcık saç, yapılan bazı perma işlemleriyle düz saçlıların tercihi haline gelmiş halde. O yüzden doğal yöntemlerle saçlarınızı koruyarak sizlere tanınan bu avantajlı seçenekleri iyi kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

İnce telli ve düz saçlılarında aynı şekilde farklı modellere sahip olmak için sprey, fön, sertleştirici kremler gibi ürünler kullanmaktadır. Kimyasal maddelerle elde edilen bu ürünlerin kullanımı saçlarınızı yoğun şekilde yıpratmasına neden oluyor. Eğer saçlarınızı ömür boyu en iyi şekilde korumak istiyorsanız, bazı önemli günlerde kullandığınız saç şekillendirici ürünleri uzun süreli saçlarınızla temas halinde olmasına izin vermemeli ve ardından mutlaka saç bakımı ürünleri ile bakım yaparak koruma altına almalısınız.