İskandinav Tasarımı Nedir Özellikleri Nelerdir?

En popüler dekorasyon çeşitlerinden biri olan İskandinav tasarımı, doğallığı ve ortama kattığı karizmatik havası ile dikkat çekiyor. İnsanların evlerinde geçirdikleri zaman düşünülür ise herkes evinin en güzel şekilde dekore edilmesini arzu ediyor. Bu bağlamda ortaya çıkan tasarımın en çok dikkat edilen noktası ise işlevsellik ve sadelik oluyor.

İskandinav Tasarımı Nedir

İskandinav tasarım nedir diye sorulur ise sadeliği ve tasarımın işlevselliğini odak noktasına alan tasarım şeklinde cevap verilir. Odayı eşyaya boğmadan sakin, dengeli ve insanı rahatlatacak şekilde dekore edilmesini ifade ediyor. Bu tasarım stilinde doğallık ve sadelik en önemli kıstasları oluşturuyor.

Kuzey Avrupa ülkeleri olan Danimarka, İsveç ve Norveç ülkeleri İskandinav ülkeleri olarak adlandırılıyor. İskandinav mimarisi de aslında bu üç ülkenin bulunduğu coğrafyadan daha geniş bir coğrafyada hayat buluyor. Bu neden ile İskandinav tarzı mimaride salt İskandinavya kıtası değil aynı zamanda Finlandiya, İzlanda, Faroe Adaları ve Grönland gibi ülkelerin İskandinav kıtası ülkeleri ile birlikte oluşturdukları Nordik ülkeleri şeklinde değerlendiriliyor.

İskandinav Tasarımı Özellikleri

İskandinav tasarım anlayışı 1920 yıllarında başlamıştır. İkinci Dünya Savaşı ardından 1950 yıllarında bu yana beri var olan tasarım, iç mekân tasarımlarının en gözde dekorasyon tarzları arasında yer alıyor. Kullanışlı tasarımlara yer vermesi ve sade oluşu ile günümüzde de popülerliğini koruyor. Samimiyet, konfor ve huzurun temel alındığı tasarımda ahşap malzemeler kullanılıyor.

iskandinav tasarım

İskandinav ve Nordik coğrafya insanı eski zamanlardan beri doğadan gelen malzemeleri daha çok biçimlendirip yeniliyor ve dinamik yorum katarak hayata kazandırıyor. Bu sebep ile daha sade, minimal ve işlevselliği olan tasarımlar ortaya çıkıyor. İskandinav tasarım özelliklerinde en dikkat çeken şey; günlük hayatta rahatlık ilkesinin ele alınması oluyor.

İlgili: Ev Tasarım ve Dizayn Hataları

Kışları uzun geçen bu coğrafyanın sert iklimi nedeni ile evler iyi aydınlatılmış oluyor bu neden ile rahatlık haricinde ışık da önemli özelliklerden biri haline geliyor. Işık kaynağının önemsenmesi sonucunda iç mekânda lambalar önemli durumdadır. Güneş eksikliğini yok etmek için lambalardan faydalanılıyor ve lambalar ışık vermenin dışında dekoratif amaç ile de tercih ediliyor.

Siyah ve beyaz tonların ağırlıkta olduğu İskandinav tarzı dekorasyon her zaman açık renklerde oluyor. Kışların uzun olmasından dolayı ev içi ferahlık verecek renkler seçiliyor. Yalın görüntü ile modernliği harmanlayan İskandinav tasarımı esas olarak basitliği temsil ediyor.

Basit dokunuşları olmasına rağmen son derece estetik görüntüsü ve fonksiyonel çözümler sunan tasarımın başlıca temsilcileri arasında; Ragnar Ostberg, Arne Jacobsen, Aino Aalto, Eliel Saarinen, Sigfrid Ericsson, Alvar Aaalto ve Poul Henningsen geliyor.