Kadınların Doğumdan Sonra Saçları Neden Dökülür?

Kadının hamilelik döneminde sağlığına dikkat etmesi gerektiği kadar doğumdan sonrada sağlıkla ilgili karşılaşacağı  konuları bilmesi gerekir. Bunlardan biri de doğumdan sonra saç dökülmesidir. Doğumdan sonra saç sökülmesi bazı annelerde ciddi bir şekilde görülebilmektedir.Saç dökülmesi, elbette sadece yeni doğum yapan annelere özgü bir sorun değildir. Normal bir insanın her gün yaklaşık 50 ila 100 saç teli kaybedettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Saç dökülmesi, yeni doğum yapan kadınlarda daha fazla karşılaşılan bir sorundur.   Doğum yapan kadın hamilelik döneminde zaten stresli ve duygusal bir zaman dilimi geçirmiştir. Bunun üzerine elbette bir de hamilelik sırasında tüm enerjisini çocuğu için kullanmıştır.

Doğumdan Sonra Saçları Dökülmesi Ne Kadar Sürer?

Doğumdan sonra saç dökülmesi daimi bir durum değildir. Raporlara göre, çoğu kadın doğumdan üç aydan başlayarak ve altı aydan bir yıla kadar sürebilmektedir. Ortalama olarak 6 ay sonunda dökülme sonlanmaktadır.

Kadınların Doğumdan Sonra Neden Saçları Dökülür?

Doğumdan sonra saçların dökülmesinin genel nedeni hormonlardır. Kulağa tamamen bilimsel gelmeyebilir ancak, hamilelik sırasında hormonlar dalgalanan östrojen ve progesteron seviyeleri her şeyi etkiler. Doğumdan sonra bir süre boyunca önemli miktarda saç kaybı olabilir.

-Saçlarınızı aşırı yıkamak doğumdan sonra saç dökülmesine neden olabilir. Yeni annelerin saçlarını haftada iki veya üç kez yıkamalı. Saçınızı çok fazla veya çok kuvvetli bir şekilde yıkamayın.

-Doğum yaptıktan sonra aşırı saç kaybettiğinizi düşünüyorsanız, ele alınması gereken altta yatan bir sağlık sorunu olabileceğinden doktorunuzla konuşmalısınız.

-Kadınların doğumdan sonra en fazla talıdıkları konu hamilelik sırasında aldıkları kiloları vermektir. Ancak çok fazla kilo vermekten sağlık açısından kaçınmak gerekir. Gereğinden fazla kilo vermek de saç dökülmesine neden olabilir.

-Hormonlardaki bir değişiklik kafa derinizin cildini etkileyebilir ve kuruluğa ve hatta kepeklere neden olabilir. Kepek, eski cilt hücrelerini dökme döngüsü hızlandığında, kafa derisinde ölü, pul pul deriler bırakarak hızlanır. Ne yazık ki, bu hoş olmayan yan etki doğum yaptıktan sonra her zaman kaybolmaz, bazı anneleri kepek ve  kaçınılmaz saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya bırakır.

Kadınların Doğumdan Sonra Dökülen Saçlara Ne Yapılmalıdır?

Doğumdan sonra dökülen saçlar için uzmanlar, hafif bir nemlendirici saç kremi ve hatta kafa derisini hindistancevizi yağı ile masaj yapmayı öneriyor. Ancak siz yine de uzman kişilerden ve doktorlardan yardım alın. Herkesin saç yapısı  ve cilt yapısı aydı değildir.