Kalori Hesaplamak mı? Makro Hesaplamak mı?

Kilo vermek isteyen için göz önünde bulundurması gereken en önemli şey diyettir. İnsanların kilo vermek için çeşitli diyet yollarına başvururlar.  Yiyecek türlerine göre bir bir birinden farklı diyet türleri vardır.  Hangi diyet yöntemini uygularsanız uygulayın tüm diyetler  kalori ile takip ediliyor. Bir de çok fazla insanın bilmediği makro vardır. Peki kilo vermek için kaloriyi mi takip etmek gerekir yoksa Makroyu mu takip etmek gerekir?

Kaloriler

Kilo vermek için kiminle görüşürseniz görüşün veya ne araştırma yaparsanız yapın, bir kişinin kilo vermesi için  daha fazla kalori yakması gerektiği açıklaması karşınıza çıkacaktır.  Kilo vermek için, aldığınız kaloriden daha fazla kalori yakmanız gerekir. Kilo vermenin en temel prensibi budur ve doğrudur da.

Kilo vermek için alınan kalori ile yakılan kalorinin dengesini sağlamak için diyet türleri uygulanır.  Karbonhidratlar, protein ve yağ için farklı miktarlarda enerji üretir, her yiyeceğiniz kalori miktarı farklıdır, bu nedenle, aldığınız kalorileri hesaplayarak zayıflama sürecini yönetmelisiniz.

Makrolar

Zayıflamak için kalori takip etmek faydalı olsa da makro sayılması da tavsiye edilir. Ancak merak ediyor olabilirsiniz, kaloriyi çok duydunuz ama Makro nedir? kilo vermek için makronun ne önemi vardır?

Makrolar veya makro besinler, karbonhidratları, proteinleri, sebzeleri ve yağları içeren ana gıda gruplarından elde ettiğimiz besinlerin tümüdür. Kalori takibi üretilen enerjiyi takip etmenize yardımcı olurken, makrolar,  her bir gruptan elde ettiğiniz besin değerini ifade eder.

kalori

Makro hesaplamak, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besini yeterince aldığınızı belirlemenize yardımcı olur. Makro hesaplayarak vücudunuzun alması gereken besin miktarını hesaplayabilirsiniz. Makro hesabı, sağlık için gerekli olan dengeli bir diyet uygulamanıza yardımcı olacaktır. Kalori miktarını zayıflamak için hesaplarken, sağlıklı için de yeterli besini vücudunuza alıp almayacağınızı bilmeniz gerekir.

Peki kalori hesaplamak mı yoksa makroları hesaplamak mı önemli?

Kalori zayıflamak için önemli ise Makro hesabı da sağlık için çok önemli. Bu sebeple ikisi bir birini tamamlayan unsur.  Kalori hesaplama, kilo vermenize yardımcı olurken, makro hesaplama genel olarak sağlıklı, dengeli ve kaliteli bir diyet elde etmenize yardımcı olur.