Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp krizi belirtileri kalp krizi yaşanmadan önceki aşamada kalp krizi yaşayabilme potansiyeli olan bireylerde gözüken belirtilerdir. Bilindiği üzere kalp vücudumuzdaki en önemli organdır. Her insanın kalp büyüklüğü birbirinden farklıdır. İnsan yaşamının en önemli organı olan kalp, temiz ve kirli kanı pompalayarak insan hayatının canlılığının sürdürülmesini sağlar.

Kalp krizi belirtileri

Kalp, göğüs boşluğunda, iki akciğerimizin arasında, göğüs kafesinin biraz solunda bulunmaktadır. Kalp, sürekli kasılmalar sonucu sistemli bir şekilde çalışır. Yetişkin bir insanda kalp atışı sayısı çocukların kalp atış sayısından daha azdır. Her bireyin kalp büyüklüğü farklıdır.

Kalp krizi kalbe kan pompalayan damarların oksijensiz kalması sonucuyla geri dönüşü olmayan hasarlara uğramasıdır. Kalp yapısında oluşan bir bozukluk veya çeşitli kalp rahatsızlıkları hayati tehlikeye sahip kalp krizine yol açabilir. Kalp krizine yol açabilecek birden fazla risk faktörü vardır:

 • Sigara içmek
 • Sağlıksız ve bol yağlı yiyecekler tüketmek,
 • Stres,
 • Hareketsiz yaşam,
 • Tansiyon ve şeker hastalığı,
 • Ailede kalp krizi geçirenlerin olması kalp krizine yol açabilecek faktörlerdir.

kalp krizine yol açabilecek faktörler

Kalp krizi belirtileri ne zaman başlar sorusu herkesin her zaman aklına gelen sorulardan biridir. Kalp krizinde görülen en yaygın semptom göğsün ağrımasıdır. Göğüs batması, ağrıyan ve sıkışan göğüs kalp krizi esnasında çıkan belirtilerdendir. Göğüsten omza, sırta yayılan ağrılar da belirtiler arasındadır. Sol kol ağrıyabilir ve uyuşabilir. Aniden başlayan soğuk ter, baş dönmeleri ve mide bulantısı, nefeslenirken zorluk çekme gibi belirtileri de vardır.

Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir

Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir

Kalp krizi belirtileri bayanlarda erkeklere göre az ağrılı geçer. Kadınlarda kalp krizi belirtisi kendini omuz ağrısı, sırt ağrısı, kol ağrısı şeklinde görülür.  Nefeslenirken göğüste batma da kalp krizi belirtisi olabilir. Halsizlik ve yorgun hissetme, mide bulanması, vücudun soğuması, kalp çarpıntısı gibi belirtilerde görülebilir.

Kalp krizi belirtileri bayanlarda

Yetişkin kadınların ölüm sebepleri araştırıldığında kalp krizinin birinci sırada olduğu görülmektedir. Kadınlarda kalp krizi belirtilerinin daha az ağrılı göstermesi sebebiyle kalp krizinden oluşan ölümlerde kadınların oranı erkeklerden daha fazladır. Hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenmek kalp krizi riskini önemli ölçüde etkiler. Bu sebeple gün içerisinde yapılan hareketlere ve yenilen yiyeceklere dikkat edilmelidir.

Erkeklerde Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir

Kalp krizi belirtisi kol ağrısı erkeklerde kadınlara göre daha fazla görülen bir belirtidir. Kadınlarda hafif olan bu ağrı erkeklerde şiddetli göğüs ağrısı ve sol kol uyuşmasına kadar kendini gösterebilir.  Nefes alıp vermede zorluk çekme, sırt ağrısı, yorgunluk, mide bulantısı ve kusma belirtileri erkeklerde yaygın gözüken belirtilerdir.

Kalp krizi belirtisi kol ağrısı

Ölüm nedenlerine baktığımızda erkeklerin kalp krizi sonucu ölme riski kadınlarınkinden daha düşüktür. Erkeklerin ağrısının belirgin olması sebebiyle anında müdahale edildiği için ölüm riski en aza indirgenmektedir. Sigara ve alkol kullanımını azaltmak, hareketli yaşam tarzına geçmek ve sağlıklı beslenmek kalp krizi riskinizi azaltabilir.

Kalp Krizi Anında Ne Yapılmalı?

Kalp Krizi Anında Ne Yapılmalı

Kalp krizi belirtileri konusunda bilgilenmek ileride yaşanacak kalp krizlerinin kötü sonuçlara yol açmasını önleyebilir. Kişinin kendisi dışında yakın çevresinden birinin kalp krizi geçirme olasılığı her zaman vardır. Bu sebeple kalp krizi konusunda her bireyin bilgisinin olması gerekir. Araba sürerken kalp krizine yakalananların aracı hemen sağa çekmesi gerekir. Kalp krizini anında yapılması gerekenler aşağıda maddeler halinde listelenmiştir.

Kalp krizi geçiren kişi

 • Kalp krizi geçiren kişinin veya kriz esnasında odada bulunan kişilerin hemen 122 acil yardım çağrı merkezini arayarak ambulans çağırması gerekir.
 • Kişi yatarak veya oturarak hastaneye sevk edilmek için ambulansın gelmesini beklemelidir.
 • Kriz geçiren kişinin paniğe kapılmaması lazımdır.
 • Kişinin üzerinde bulunan kravat veya gömlek gibi göğüs tarafını sıkan kıyafetler hemen gevşetilmelidir.
 • Hasta nefesini yoracak faaliyetlerde bulunmamalıdır.
 • Ortamı havalandırarak ortama bol oksijen girmesi sağlanmalıdır.
 • Kalp krizi geçiren hastalara kesinlikle bilinçsizce müdahale yapılmamalıdır.
 • Bilinçsiz müdahalede bulunmak hastada kalıcı hasarlara yol açabilir.
 • Kriz esnasında hiçbir şey yenilmemeli, sıcak veya soğuk duş yapılmamalıdır.

Kalp krizi süresi

Kalp krizi süresi hastadan hastaya değişmekle birlikte genellikle 20 dakikadır. İlkyardım eğitiminin alınması her durumda ve her koşulda kalp krizi geçiren hastaya erken müdahale etmeyi sağlar. Böylelikle kalp krizinin oluşturduğu kötü sonuçların etkisini azaltabilir.

İlgili: Vucudumuzda Günlük Takip  ve Kontrol Edilmesi Gereken Organlar

Her yıl ülkemizde çoğu kişi kalp krizi yüzünden hayatını kaybetmektedir. Hastalığı ve hastalığın belirtilerini tanımak, dengeli ve düzenli beslenmek, sigara içimini azaltmak, hareketli yaşam sürdürmek, stresi en aza indirgemek her insanın bilmesi ve uygulaması gereken önemli adımlardır.