Kamp Nasıl Yapılır Hangi Malzemeler Gereklidir?

Günümüzde insanların büyük bir çoğunluğu yaşadığı stresli ortamdan dolayı şehir hayatından uzaklaşmak istemektedir. Şehir hayatından uzaklaşmak isteyen kişiler, genellikle göl kenarlında bulanan kampçılık alanları ile orman içerisinde özel olarak hazırlanmış kamp yerlerini tercih eder.

kamp yerleri

Her ne kadar son dönemlerde dijitalleşmenin etkisiyle birlikte kampçılığa olan ilgi azalsa da yine de hiç de azımsanmayacak bir kesim bu aktiviteyi düzenli olarak yapır. Peki, kamp nedir, nasıl yapılır, kuralları nelerdir, hangi malzemeler gereklidir? Merak edilen bu soruların yanıtlarını dilerseniz ayrıntılı ve detaylı bir şekilde birlikte inceleyelim.

Kamp Nedir?

Kamp Nedir

Kamp veya bir diğer bilinen adı ile kampçılık gerekli ekipmanlar ile birlikte doğa ortamında kalınmasıdır. Dijitalleşme döneminden önce son derece popüler olan bu aktivite tek veya birden fazla kişi ile yapılabilir. Peki, kamp nasıl yapılır?

Kamp Nasıl Yapılır?

Kamp Nasıl Yapılır

Kamp, başta çadır ve uyku tulumları olmak üzere gerekli ekipmanların hazırlanmasıyla birlikte doğa ortamında yapılabilmektedir. Her ne kadar bu aktivite günümüzde pek fazla popüler olmasa da yine de hiç de azımayacak bir topluluk tarafından gerçekleştirilebilmektedir.

camping

Çatır kurma işleminin başarıyla tamamlanmasının ardından kapcılar, geceyi rahat geçirebilmek ve gerekli atmosferi elde edebilmek için odun veya çalı arayışlarına için girer. Kamp yapanlar, çatır önüne yakılacak ateş ile birlikte yemeklerini yiyebilmekte ve uzun sohbetler gerçekleştirebilir.

Kamp Kuralları Nelerdir?

Kamp Kuralları Nelerdir

Kamp kuralları nelerdir sorusu, son dönemlerde oldukça sık sorulmakta ve kampçılık ile ilgilenen insanlar tarafından merak edilmektedir. İşte, değişkenlik gösteren bazı önemli kurallar;

 • Çatır kurma işini asla su yataklarının bulunduğu bölgeye yapmayınız. Zira, zaman zaman meydana gelen su yükselmeleri nedeniyle oldukça zor durumda kalabilirsiniz.
 • Kamp alanından ayrılırken kesinlikle arkanızda çöp bırakmayınız.
 • Doğal ortamda bulunan yiyeceklerden uzak durmaya özen gösteriniz. Zira, zehirlenme gibi çeşitli problemler ile karşılaşabilirsiniz.
 • Her türlü doğa koşuluna karşı dikkatle hazırlanmalı ve gerekli malzemeleri yanınızda bulundurmalısınız.
 • Acil durumlar için yanınızda mutlaka bir düdük olmalıdır.
 • Gideceğiniz ve çatır kuracağınız bölge ile detaylı araştırma yapmalı ve yabani hayvanlardan uzak durmalısınız.
 • Kampçılığın belki de en önemli kurallarından biri de ateştir. Bölgeden ayrılırken gece yaktığınız ateşi mutlaka söndürmelisiniz. Zira, oldukça büyük orman yangınına sebep olabilirsiniz.

İlgili: Türkiye’nin En İyi 5 Yürüyüş Rotası Neresidir?

Kamp Malzemeleri Nelerdir?

Kamp Malzemeleri

Kamp malzemeleri gideceğiniz bölgeye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Aşağıda yer alan liste de en çok tercih edilen ve bulunması gereken malzemeleri görebilirsiniz.

 • Her türlü doğa koşuluna uyum sağlayan çadır.
 • Kalın ve sizi sıcak tutacak uyku tulumu.
 • Tercihe göre şişme yatak ve pompa.
 • Büyük boy sırt çantası ve çok amaçlı kullanacağınız çakı.
 • Halat ve acil durumlarda işinize yarayacak olan düdük.
 • Su matarası, ilk yardım seti ve çeşitli yiyecekler ile kolaylıkla kamp yapabilirsiniz.