Karaciğer Yağlanması Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer yağlanması, hiç kuşkusuz günümüzün en önemli sağlık problemlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bilindiği üzere, karaciğer de meydana gelen bu yağlanma, tedavi edilmediğinde çok ciddi sağlık sorunlarına da neden olabilmektedir. Tıp dilinde “Hepatik Steatoz” olarak da bilinen bu yağlanmanın ayrıca birçok farklı belirtisi de bulunmaktadır.

Bu belirtilerden en dikkat çekeni ise sarı cilt ve gözlerdir. Son derece önemli olan bu bulgu, karaciğer de meydana gelen yağlanma ile ilgili oldukça önemli ipucu vermektedir. Peki, karaciğer yağlanması nedir, belirtileri nelerdir, neden olur, tedavisi nasıl yapılır? İşte, merak edilen tüm bu soruların yanıtlarını sizler için ayrıntılı olarak inceliyoruz.

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Karaciğer Yağlanması Nedir

Hepatik Steatoz olarak da bilinen bu yağlanma, karaciğer hücrelerinde oluşan ve zaman içerisinde biriken yağlanmaya verilen isimdir. Her ne kadar günümüzde birçok kişi tarafından pek önemsenmese de mutlaka tedavi edilmesi gereken sağlık sorunlarından biridir.

Eğer tedavi yapılmazsa kişilerde, karaciğer iltihabı ya da karaciğer yetmezliği gibi sağlık sorunları da oluşabilmektedir. Karaciğer yetmezliğinin oluşmasıyla birlikte sonu ölüme varabilen oldukça ciddi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri

Karaciğer yağlanmasının birçok farklı ve bir o kadar da önemli belirtileri bulunmaktadır. Bilinen ve oldukça önemli olan bu belirtiler ise şu şekildedir;

 • Kişilerde meydana gelen ve ani bir şekilde ortaya çıkan iştah kaybı hiç kuşkusuz yağlanmanın en belirgin belirtisidir.
 • Bazı kişilerde kilo kaybı, halsizlik ve yorgunluk gibi sorunlarda ortaya çıkabilmektedir.
 • İlerleyen vakalarda ise burun kanaması, sarı cilt ve sarı gözler gibi belirtiler de meydana gelebilmektedir.
 • Hepatik Steatoz belirtileri arasında karın ağrısı, karın şişmesi ve bacak şişmesi gibi bulgular da bulunmaktadır.
 • Tüm bunların yanı sıra bazı kişilerde bilinç bulanıklığı ve erkeklerde ise meme büyümesi gibi olgular da oluşabilmektedir.

Yukarıda yer alan belirtilerden herhangi birini görmeniz durumunda, mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Zira, bu belirtileri göz ardı etmeniz durumunda yağlanma hızla ilerleyecek ve geri dönülmesi zor olan sağlık sorunlarına neden olacaktır.

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

Karaciğer Yağlanması Neden Olur

Karaciğer de meydana gelen yağlanma birçok farklı nedenden ötürü olabilmektedir. Fakat, fazla alkol tüketen kişilerde bu yağlanmanın oldukça sık görüldüğü gözlenmiştir. Dilerseniz, karaciğer de meydana gelen ve yağlanmaya neden olan bu faktörleri gelin birlikte inceleyelim.

 • Sık ve fazla alkol tüketen kişilerde yağlanma problemi meydana gelebilmektedir.
 • Hepatit C, gebelik ve hızlı kilo kaybı da yağlanmaya neden olabilmektedir.
 • Sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam da karaciğer üzerinde yağlanmaya neden olabilmektedir.
 • Tüm bunların yanı sıra bazı ilaçlar nedeniyle de kişilerde bu karaciğer yağlanması görülebilmektedir.

Karaciğer Yağlanmasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Karaciğer Yağlanmasının Tedavisi Nasıl Yapılır

Karaciğer yağlanmasının kesin olarak bilinen ve tıbben uygulanan herhangi bir tedavisi yoktur. Fakat bu hastalık, yaşam tarzında yapılacak olan bazı değişikler sayesinde kontrol altına alınabilmekte ve hatta ortadan kaldırılmaktadır. Yaşam tarzında yapılacak olan değişikliğin yanı sıra sağlıklı beslenme yöntemleri

sayesinde de bu hastalığın ilerleyişi de kolaylıkla durdurulabilmektedir.

Karaciğer Yağlanmasını Ne Temizler?

Karaciğer Yağlanmasını Ne Temizler

Karaciğer yağlanması tedavisi için bazı farklı yöntemler de bulunmaktadır. Örneğin karaciğerinde yağlanma oluşan bir kişinin düzenli olarak limon tüketmesi tavsiye edilmektedir. Zira, tüketilen limon sayesinde vücutta bulunan zararlı toksinler atılmakta ve kişiler de oldukça rahatlamaktadır.

Limonun yanı sıra yağlanma problemi ile karşılaşan kişilerin elma sirkesini, karahindiba bitkisini, yeşil çayı ve papatya çayını tüketmesi önerilmektedir. Fakat, bu bitkisel ürünleri tüketmeden önce mutlaka uzman bir doktora danışılmalı ve gerekli destek alınmalıdır. Zira, bazı kişilerde, alternatif tedaviler alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.

Karaciğer Yağlanması Kolesterolü Yükseltir Mi?

Karaciğer Yağlanması Kolesterolü Yükseltir Mi

Karaciğer de meydana gelen yağlanma, kolesterolü yükseltmemektedir. Fakat, yüksek kolesterol değerine sahip olan kişilerde ne yazık ki yağlanma problemi ortaya çıkabilmekte ve bu yağlanma problemi de ileri safhalara yayılabilmektedir.

Stres Karaciğer Yağlanması Yapar Mı?

Stres Karaciğer Yağlanması Yapar Mı

Yaşam tarzında yaşanan problemler ve gündelik stres de karaciğer yağlanmasına sebep olabilmektedir. Hepatik Steatoz başta olmak üzere, diğer bazı hastalıklara yakalanmamak için mutlaka stresten uzak durmalı ve yaşam tarzınızı sistematik olarak düzeltmelisiniz.

Karaciğer Yağlanması Ne Gibi Rahatsızlıklara Yol Açar?

Karaciğer Yağlanması Ne Gibi Rahatsızlıklara Yol Açar

Karaciğer yağlanması tedavi edilmediğinde oldukça ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda karaciğer de meydana gelen yağlanmanın açtığı rahatsızlıklar ise şu şekilde açıklanmıştır;

 • Karaciğer İltihaplanması,
 • Karaciğer yetmezliği,
 • Siroz ve
 • Karaciğer kanseri gibi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.

Yukarıda bulunan hastalıklar ile karşılaşmamak için mutlaka gerekli tıbbi desteği almalı ve karaciğer yağlanması probleminden kurtulabilmek için yaşam tarzınızı en kısa süre içerisinde değiştirmelisiniz.