Karanfil Bakımı Nasıl Yapılır, Karanfil Nereden Alınır?

Karanfil bakımı, herkes tarafından kolaylıkla ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Kendine has kokusu ve muhteşem güzelliğiyle dikkat çeken bu bitki türü, evlerin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Daha güzel ve daha sağlıklı bir şekilde karanfil yetiştirebilmek için elbette dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da mevcuttur.

Bu hususlardan biri de toprağın PH değeridir. Canlı bir karanfil elde edebilmek için önerilen PH seviyesi ise en fazla 5,5 olarak açıklanmıştır. Peki karanfil bakımı nasıl yapılır, karanfil nereden alınır? Dilerseniz tüm bu merak edilen soruların yanıtlarını, gelin ince ayrıntısına kadar birlikte inceleyelim.

Adım Adım Karanfil Bakımı

Adım Adım Karanfil Bakımı

Karanfil bakımı ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilmek için sizlere hazırladığımız bu özel yazıyı inceleyebilirsiniz. İşte, tüm yönleriyle karanfil bakımı

  • Karanfil çiçeği, hemen hemen her toprak yapısıyla uyumludur. Bu sebepten ötürü, bu bitki türünü yetiştirebilmek için özel toprak çeşitlerinden almanıza gerek yoktur. Fakat, toprağın PH değeri en fazla yukarıda da bahsettiğimiz üzere 5,5 olmalıdır.
  • Karanfil çiçeği için mutlaka drenajlı saksı türünü tercih etmeli ve kullanmalısınız.
  • Karanfil için ideal sıcaklık değeri 23 derecedir. Fakat karanfil, zorlu hava koşullarıyla uyumlu bir şekilde yaşayabilmektedir.
  • Karanfil çiçeği, suyu çok fazla sevmez. Bu sebepten ötürü, bu çiçeği ortalama 1 ya da 2 günde bir sulamanız yeterli olacaktır.

Karanfil Çiçeği Güneşi Sever Mi?

Karanfil Çiçeği Güneşi Sever Mi

Karanfil hem aydınlık ortamları hem de güneşi oldukça fazla sevmektedir. Karanfil çiçeğinin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak için mutlaka güneş gören bir yere konumlandırmalısınız.

İlgili: Zambak Bakımı Nasıl Yapılır, Zambak Türleri Nelerdir?

Kuruyan Karanfil Nasıl Canlandırılır?

Kuruyan Karanfil Nasıl Canlandırılır

Karanfil çiçeği, zaman içerisinde çeşitli nedenlerden ötürü kuruyabilmektedir. Kuruyan karanfil çiçeğinin köklerine buz koyabilir ve hemen ardından koyduğunuz buza sıcak su dökebilirsiniz. Uygulayacağınız bu yöntem sayesinde çiçeğinizi canlandırabilirsiniz.

Karanfil Çiçeği Balkonda Yetişir Mi?

Karanfil Çiçeği Balkonda Yetişir Mi

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere karanfil çiçeği, güneşi ve açık havayı oldukça fazla sevmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı, karanfil çiçeğini balkonunuzda güneş gören bir yere konumlandırabilirsiniz.

İlgili: Sümbül  Bakımı Nasıl Yapılır, Ne Zaman Çiçek Açar?

Karanfil Nerede Yetişir?

Karanfil Nerede Yetişir

Karanfil, genellikle Doğu Afrika ve Güney Asya’ nın belirli bölgelerinde yetişmektedir. Fakat, çeşitli yöntemler kullanılarak dünyanın farklı yerlerinde de karanfil yetiştirmek mümkündür. Ülkemizde ise karanfil ağacı yetiştiriciliği Antalya ve Mersin illerinde yapılmaktadır.

Karanfil Nereden Alınır?

Karanfil Nereden Alınır

Karanfil hem çiçekçilerden hem de online alışveriş sitelerinden kolaylıkla alınabilmektedir. Aynı zamanda karanfil bakımı nedeniyle de oldukça sık tercih edilen bitki türlerinden biridir. Sık tercih edilen bu bitki türünün ortalama fiyatı ise 50 TL ile 200 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir.