Karşı Koyulamaz Lezzet: Bitter Çikolata

Pek çoğumuzun severek tükettiği lezzetlerden biri olan Bitter çikolata faydaları kadar tadıyla da dikkat çeken bir besin. Genellikle sütlü çikolatadan sonra tercih ettiğimiz bu acı çikolatanın faydalarını bilseydiniz, emin olun ilk sırada tüketirdiniz.

Her ne kadar tadı acı olsa da bu esmer çikolataya karşı çokça zaafı olan bir sürü insan bulunuyor. İnsanlar bu çikolata için şehir değiştiriyor, gittikleri ülkenin en iyi yerinden en hakiki bitter çikolatayı alıyor. Sütlü çikolatadan daha fazla önerildiğini düşünürsek, faydalarını göz önünde bulundurmak gerekir. Aşağıda eşsiz lezzet bitter çikolatanın 10 faydasından detaylıca bahsettik. Şimdi gelin, hep birlikte inceleyelim.

Bitter Çikolata Faydaları

Bitter Çikolata Faydaları

Bitter çikolata kadın – erkek, çocuk – yaşlı fark etmeksizin her bireyin tüketmesi gereken bir besin. Vücutta oluşan somut rahatsızlıkların aksine, ruh ve psikolojik şekilde oluşan rahatsızlıklara da fayda sağlamakta. Aşağıda yer alan listeden, bitter çikolatanın başlıca faydalarını inceleyebilirsiniz.

 1. Öksürüğü Azaltır: İçerisinde yer alan Teobromin molekülü, öksürüğe birebir fayda sağlar. Öksürükle birlikte boğazda oluşan kaşıntı ve yanma durumuna da iyi gelir.
 2. Cilde İyi Gelir: Güneş ışınlarının bıraktığı hasarın giderilmesinde yardımcı olur. Pürüzsüz görünüm ve parlaklık sağlar.
 3. Stresle Başa Çıkmada Etkili: Mutluluk hormonunun salgılanmasında rol oynar. Bu sayede stresli vücut mutluluk hormonunun etkisiyle rahatlamış olur.
 4. Diyabeti Önleyebilir: Kan şekerinin düzenlenmesinde yardımcı bir rol oynar. Diyabet düşmanı besinlerden biridir.
 5. Kan Dolaşımını Dengeler: Kanın pıhtılaşmasını engeller, kan dolaşımının artmasında rol oynar.
 6. Göz Sağlığını Korur: Beyne giden kan dolaşımını hızlandırır, retinaya fayda sağlar.
 7. Felç Riskini Önler: Felç riskinin önlenmesinde yardımcı olur.
 8. Kalbe İyi Gelir: Kolesterol düşürür, kan basıncını dengeler.
 9. Kilo Verdirir: İçerisinde bulunan lifler sayesinde kilo vermede yardımcıdır.
 10. Zekayı Artırır: Öğrenmede kolaylık sağlar.

Bitter Çikolata Kaç Kalori?

Bitter çikolata faydaları kadar en çok merak edilen konulardan biri de Bitter çikolatanın kalori değeridir. 50 gram kadar bitter çikolata yaklaşık olarak 27 kcal değerindedir. Diyabet türündeki bir dikdörtgen boyutunda bitter çikolata için bu değer 87 kcal kadardır. Hafif bitter çikolata için ise 25 kcal değerindedir. Bu durumda 100 gr sütlü çikolatada ortalama 546,6 kcal kalori olduğunu düşünürsek, bitter çikolata kalori bakımından tercih edilebilir bir üründür.

Gün içinde 150 gr bitter çikolata tüketildiğinde;

 • 13 gr lif
 • Magnezyum ihtiyacının %63,
 • Demir ihtiyacının %72,
 • Bakır ihtiyacının %94,
 • Potasyum, çinko, fosfor ve selenyum ihtiyacının da %45’i karşılanmış olur.