Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?

Yüksek antioksidan içeriği ile insan sağlığına kekik çayının faydaları pek çoktur. Hafızayı uyardığı gibi baş ağrılarının ve kas gerginliğinin hafiflemesini sağlar. Kekik çayı ayrıca öksürüğü de hafifletir ve ateşi düşürür. Kış aylarında soğuk algınlığı ile de savaşmanın en iyi yollarından biri olur.

Kekik Çayı Nedir?

Keskin ve acımsı tadı ile et yemeklerinin vazgeçilmezi olan kekik ayrıca faydaları bakımından da sıklıkla tüketilir. Çorak toprakların bitkisi olan kekik güneşi çok sever ve 350 farklı türü bulunur. Baharat şeklinde yemeklerde kullanılması haricinde yağ ve yaygın olarak çay formu da bulunur.

Kekiğin kullanımı daha çok mutfaklarda baharat olarak görülse de çay olarak da tüketilir. Baharatı gibi kekik çayının faydaları da çoktur. Kekik çayı nasıl yapılır denir ise bir bardağa taze kekik konulur ve üzerine sıcak su dökülür. En az 15 dakika bekletildikten sonra bal ya da limon konularak tüketilmeye hazır hale gelir.

Kekik Çayının Faydaları

Kekik Çayının Faydaları

Eski zamanlardan bu yana baharatlar her zaman insan hayatında yerini almıştır. Kekik de en sık kullanılan baharatlardan olup günümüzde pek çok farklı yöntem ile değerlendirilir. Bu anlamda kekik çayının insana sağladığı faydalar da son zamanlarda insanların daha çok dikkatini çeker. Pek çok farklı alanda kullanılan kekiğin kendine özgü kokusu ve lezzeti bulunur.

Kekikten elde edilen kekik çayının faydaları da insan sağlığı açısından saymakla bitmez. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi kalp ve damar sağlığını destekler. Yüksek tansiyonu düşürmesi ve metabolizmayı hızlandırdığı gibi kekik çayının erkeklere faydaları arasında da afrodizyak etkisi ile cinsel gücü ve arzuyu artırması bulunur. Gargara yapılarak ağzın temizlenmesine ve kötü kokuların yok olmasına da yardımcı olur.

İlgili: Rezene Çayı Nedir Nasıl Yapılır?

Bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelen kekik çayı ayrıca midede biriken gazların atılmasını da sağlar. Hazımsızlığa ve romatizma ağrılarına savaş açtığı gibi bağırsak kurtlarına karşı da etkisi vardır. Depresyonu önleyen kekik çayı ayrıca kişideki stres ve kaygı düzeyini azaltır. Kadınlardaki adet ağrılarını hafifletmenin yanı sıra adet döngüsünü de düzene sokar.

Bağışıklık sistemi haricinde kekik çayının cilde faydaları da bulunur. Cildin temizlenmesi için kekik çayı kullanılabilir ve bu durum da arındırıcı etkiye sebep olur. Makyaj nedeni ile ciltte oluşan kalıntı, kir ve yağı temizler. Bunun yanı sıra anti bakteriyel özellikleri ile sivilce ve akne oluşumunun da önüne geçer.

Kekik çayı zayıflatır mı sorusuna kekik çayının metabolizmayı hızlandırması nedeni ile kilo vermeye yardımı olur. Kekik çayının faydaları ve zararları vardır. He ne kadar bağışıklığı güçlendirip pek çok rahatsızlığa iyi gelse de aşırı tüketiminde sindirim sorunlarına yol açabilir bu neden ile günde en fazla iki fincan tüketilmesi yeterli olur.