Kıbrısta Gezilecek En Güzel 5 Yer

Kıbrısta gezilecek en güzel 5 yer, Girne Kalesi, Nissi Plajı, Karpaz, Limassol Marina, Millomeris Şelalesi olarak bilinirler. Tüm bu rotalar, kendilerine has kültürel ve doğal özelliklere sahiplerdir.

Girne Kalesi

girne kalesi

Girne Kalesi, ilk kalıntıları Roma dönemine ait olan Kıbrıs kalesi olarak bilinir. Lüzinyanlar tarafından daha sonra genişletilen bu kale, Osmanlı ve Venedik kültürlerinin mimari dokunuşları ile son halini almıştır. Günümüze kadar korunarak gelen kale, ünlü Kıbrıs yat limanının girişinde bulunur. İhtişamlı dış görünüşü ile şehrin sembollerinden olan Girne Kalesi, tarihi zindanları alanında barındırır. Bu kaleye yapılan ziyaret sırasında Venedik Kulesi, Kırnı mezarları, Lüzinyan zindanları aynı anda ziyaret edilirler. En yakın konumundaki ‘’ Batık Gemi Müzesi’’ içinde ise dünyanın en eski batık gemilerini görme imkanı bulunur.

Nissi Plajı

nissi plajı

Nissi Plajı, Ayia Napa’da bulunan, Kıbrıs’ın en dikkat çekici sahil şeritlerinden biridir. Plaj adını yakınlarında yer alan Nissi Adasından almıştır. Sahil şeridinden yürüyerek adaya ulaşım sağlamak mümkündür. Nissi plajının dikkat çekici özelliklerinden biri berrak suyu ile mavi bayraklı plaj unvanını almasıdır. Eğlenceli bir tatil geçirmek isteyenler, plajda her daim gerçekleştirilen DJ performanslarına katılım sağlayabilir, aynı anda denizin ve güneşin keyfini çıkarabilirler.

Karpaz Altınkum Plajı

karpaz

Karpaz altınkum plajı, Kıbrıs’ın kuzey ucunda yer alan ince, altın sarısı kumu ile dikkat çeken bir alandır. Kıbrısta gezilecek en güzel 5 yer arasında bulunan Karpaz, mitolojide aşk tanrıçası olan Afrodit’in doğduğu yer olarak geçer. Birçok efsaneye konu olan bu plaj, günümüzde milli park olarak tanımlanmıştır. Plajın tüm çevresi maki ve yabani zeytinlerle kaplıdır. Denize girmek, stresten uzaklaşmak, güneşlenmek, doğada yürüyüş yapmak ve muhteşem manzarada fotoğraflar çekilmek isteyenler için ideal bir rotadır.

Limassol Marina

Limassol Marina

Kıbrıs’ın en popüler yerlerinden biri olan Mimassol Marina, birden farklı kafe ve restoranda Kıbrıs lezzetlerini tatmak isteyenler için ideal bir alandır. Deniz kenarında sıralanan farklı restoranlar, yerel ve uluslararası yemek çeşitlerini sunarlar. Liman şeridinde aynı zamanda alışveriş yapılabilecek birden fazla butik,  mağaza ve etnik hediyelik eşya satış dükkanı bulunur. Gün batımının en etkileyici hali ile izlenebildiği, kenti ve denizi birleştiren bu alan, Kıbrıs’ın en lüks rotalarından biridir.

Millomeris Şelalesi

millomeris şelale

Millomeris Şelalesi, Kıbrıs’ta bulunan en büyük şelaledir. Güneş görmeyen bir alan içinde konumlanan bu şelale, ‘’nemli alan’’ anlamına gelen millos sözcüğü ile anılır. Kendine has fantastik havası ve etkileyici manzarası ile dikkat çeker. Şelale etrafında birden farklı renkli çiçek türü ve bitki çeşitleri bulunur. Kıbrısta gezilecek en güzel 5 yer arasından Millomeris’te ormanlık alanda konumlanan yürüyüş patikaları yardımı ile keşfe çıkmak ve yeşilin her tonunu gözlemlemek mümkün hale gelir.