Kış Aylarının Olmazsa Olması Antifriz Nedir? Neden Kullanılır?

Antifriz nedir, neden kullanılır sorusu, kış aylarının gelmesiyle birlikte sık sık sorulmakta ve araştırılmaktadır. Özellikle kış aylarının oldukça sert geçtiği bölgelerde yaşayan kişilerin kullandığı bu özel sıvı, otomobillerin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Peki, otomobil sürücüleri tarafından tercih edilen hem yeni hem de eski model araçlarda kullanılabilen Antifriz nedir, neden kullanılır? Merak edilen bu sorunun yanıtını sizler için özel olarak inceliyoruz.

Antifriz Nedir?

antifiriz nedir

Antifriz, soğuk iklim koşullarında radyatör suyunun donmasını etkileyen ve motorun sağlık çalışmasını sağlayan özel bir sıvıdır. Söz konusu sıvı hem yeni model araçlarda hem de eski model araçlarda kullanılabilir. Peki, Antifriz neden kullanılır, faydaları nelerdir? İşte, bilinmesi gereken tüm detaylar;

Antifriz Neden Kullanılır ve Faydaları Nelerdir?

antifiriz neden kullanılır

 • Kış aylarında kullanacağınız bu özel sıvı sayesinde radyatör suyunun donmasını son derece kolay ve pratik bir şekilde engelleyebilirsiniz.
 • Söz konusu sıvıyı kullanarak motorun daha geç ısınmasını sağlayabilirsiniz.
 • Düzenli olarak Antifriz kullanımı sayesinde kir, pas ve tortulardan kurtulabilirsiniz.
 • Tüm bunların yanı sıra, kullanılan bu özel sıvı sayesinde motor sağlığını da koruyabilir ve olası problemlerin önüne geçebilirsiniz.

Antifrizin Zararları

anrifirizin zararları

Antifriz kullanımı her ne kadar son derece faydalı da olsa ne yazık ki bazı istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Özellikle eski model araçlarda görülen bu sorunlar nedeniyle sürücüler oldukça zor durumda kalabilir. Peki, genellikle eski model araçlarda görülen antifrizin zararları nelerdir?

 • Daha önce Antifriz kullanılmamış bir araçta su eksiltme problemleri meydana gelebilir.
 • Hortumların bazı yerlerinde kaçaklar oluşabilir.
 • Son derece kuvvetli bir sıvı olmasından ötürü radyatör de delinmeler oluşabilmektedir.
 • Özellikle 2005 ve öncesi araçlarda motor problemleri ortaya çıkabilir.

Yukarıda bahsedilen zararlar oldukça nadir görülür. Özellikle eski model araçlarda görülebilen bu sorunlar, otomobil sürücülerini oldukça zor durumda bırakabilir. Peki, Antifriz çeşitleri nelerdir?

Antifriz Çeşitleri

antifirizlerin çeşitleri

Kış aylarının olmazsa olmazlarından biri olan Antifriz çeşitleri ile dikkat çekiyor. İşte, özel sıvının çeşitleri;

 • Organik Antifriz, 200.000 kilometreye kadar koruma sağlayabilir.
 • İnorganik Antifriz, 50.000 kilometreye kadar koruma sağlayabilmektedir.
 • Hibrit Organik Antifriz, oldukça yoğun bir şekilde alüminyum koruması sağlamaktadır.
 • Nitritli Organik Antifriz ise tamamen ticari araçlar için son derece özel olarak üretilmiştir.

Yukarıda yer alan maddelere ek olarak eski model araçlarda mavi Antifriz çeşidinin kullanılması önerilir. Diğer çeşitlere göre daha yumuşak olan bu renk olası zararların önüne geçebilir.

Yeni model araçlarda ise kırmızı renk Antifriz kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Doğru bir kullanım için mutlaka ustaya danışılmalı ve gerekli kontroller yapıldıktan sonra bu sıvı kullanılmalıdır.