Konut Kredisi Nasıl Alınır Şartları Nelerdir?

Ev sahibi olmak isteyenler konut kredisi nasıl alınır sorusunu araştırıyor. Ev alma düşüncesi olan kişiler konut kredisi başvurusu ile ev alma hayaline kolaylıkla kavuşabilir.

 Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Bankadan kredi alınması durumunda ev kredisi nasıl alınır sorusu için öncelikle Mart 2020’den önce konut bedelinin yüzde 70 ya da yüzde 75ine kadar kredi çıkarken yeni düzenleme ile 500.000 TL’ye kadar bedelli evlerin yüzde 90’ına kredi çıkabilir. Geri kalan kısım öncelikle ev sahibine ödenir ardında kredi işlemi tamamlanır.

Nakit ödenecek durum yok ise geri kalan kısım için ihtiyaç kredisi çekilebilir ya da peşinatsız ev kredisi nasıl alınır sorusuna cevaben başka bir mülkün ipotek edilmesi ile peşinatsız konut kredisi çekilebilir. Bu noktada ipotek edilecek ev krediyi çekecek kişiye ait olmak zorunluğu bulunmaz. Herhangi arkadaş, dost ya da aile bireyinin rızasının alınması koşulu ile ipotek gösterilebilir.

İlgili: Taşıt Kredisi Nedir Başvuru Şartları Nelerdir?

Konut Kredisi Şartları Nelerdir

Konut kredisi nasıl alınır sorusunun cevabı için bazı şartlar bulunur. Öncelikle banka, alınmak isteyen konuta uzman incelemesinde bulunur. Son düzenlemeler ile konut bedelinin yüzde 90’ına kadar kredi çıkar ve geri kalan miktar peşinat olarak ödenir; peşinat tutarının yüksek olması durumunda kredi ödemeleri daha kolay ödenir.

Konut kredisi nasıl alınır şartları arasında tüketicinin 18 yaşını doldurmuş ya da 70 yaşını geçmemiş olması gerekir. Konut kredisi için banka pek çok evrak ister ve bu evrakların eksiksiz bankaya sunulması gerekir.

Konut Kredisi Şartları

Tüketicinin geliri ve kredi notu her kredi gibi konut kredisinde de önemlidir; ancak konut kredisi başvurusunda alınması planlanan ev ile ilgili de kıstaslar bulunur. Bu noktada evin inşaat halinde olup olmamasına bağlı olarak kat ittifakı ya da kat mülkiyeti tapusuna bakılır. Kat mülkiyet tapusu yok ise öncelikle tapunun çıkartılması gerekir.

Kat mülkiyetinin olmadığı evlerde diğer bir sorun da iskân olayı olur. Tapunun alınabilmesi için evin iskânının olması önem taşır bu durumda da belediyeden iskânın olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Evin inşaat durumunda olması halinde inşaatın yüzde 80 oranın bitmiş olmasına bakılır.

İlgili: İhtiyaç Kredisi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Evin inşaatına henüz başlanmamış ya da inşaatın yüzde 80’i bitmemiş ise sadece projenin anlaşmalı olduğu bankalardan kredi çekilebilir. Konutun değeri ve sınıfı da ev bedelinin yüzde kaçının kredi şeklinde verileceği konusunda oldukça belirleyici olabilir.

Ev kredisi nasıl alınır forum sitelerinde çokça tartışılır. Bankalar tarafından ev ipotek edildiği için ev kredilerini daha risksiz görürler; ancak uzun vade ve yüksek tutarlı kredi olduğu için kredi notu ve gelir durumu yine de önem taşır.