Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpek eğitimi nasıl verilir sorusu hayvan sever kişilerin araştırdığı konulardan biridir. İnsanların sadık dostu olan ve bizleri koruyan köpekler çok kısa zamanda en yakın arkadaşımız olurlar. Bu nedenle köpeklerin eğitim alması sahibiyle arasındaki bağların güçlenmesine ve birlikte uyum içinde yaşamalarına imkân sunar.

köpek eğitmek

Evde beslediğiniz veya bahçenizde baktığınız köpeklerinizi ister uzman kişilere emanet ederek isterseniz de kısa araştırmalar yaparak kendiniz eğitebilirsiniz. Başta uyum yakalamak zor gelse de ilerleyen zamanlarda köpek size ayak uydurmaya başlayacaktır. Bir köpeği eğitme süresi ortalama 7-8 hafta civarındadır. Süre köpekle oluşturduğunuz bağa göre değişebilmektedir.

Köpek eğitmeler

Sokak köpeği nasıl eğitilir veya şımarık köpek eğitimi nasıl yapılır konusunda eğitime başlamadan önce bilinçlenmeniz gerekmektedir. Köpekle öncelikle pozitif algı oluşturmak önemlidir. Daha sonrasında itaat eğitimi vermek ve öğretmek istediklerinizi oyun yardımıyla yapmak çok önemlidir. Böylelikle hem eğlenip hem de köpeğinize güzel bir eğitim verme fırsatı yakalanır.

Köpek Eğitimi Kaç Aylıkken Başlar?

Köpek Eğitimi Kaç Aylıkken Başlar

Yavru köpek eğitimi nasıl verilir araştırması yapan hayvan severlerin aklına takılan diğer soru da köpek eğitiminin kaç yaşında başladığıdır. Minik yavru köpeği eğitmeniz için öncelikle köpeğin annesinin yanından ayrılması gerekir. Ortalama 8 haftalıkken köpek eğitimine başlayabilmek mümkündür. Yavru köpekler zıplamayı, oyun oynamayı, eğlenmeyi çok severler. Bu sebeple köpek dostlarınızla iletişimde olmak çok önemlidir.

Yavru köpek eğitimi

Eve gelen minik dostunuzla biran önce eğitime başlamak gerekir.  Böylelikle aranızdaki bağ daha da kuvvetlenmiş olur. Köpeğinize vereceğiniz birden çok eğitim vardır. Bunlardan bazıları:

  • Tuvalet Eğitimi
  • Tasma Eğitimi
  • Sosyalleşme Eğitimi
  • Temel İtaat Eğitimi

köpek temel eğitim

Minik dostunuza bu eğitimleri vererek onunla daha rahat zamanlar geçireceksiniz.  Eğitimlerden ilk olarak tuvalet eğitimini seçmek sizlere fayda sağlar.

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Yavru köpek eğitimi nasıl verilir konusunda tuvalet eğitimi her zaman ön plandadır. Yavru köpek tuvalet eğitimi sizi başta biraz zorlasa da alıştıktan sonra çok rahat edeceksiniz. Öncelikle köpeğinizin tuvaletini yapması için bir yer belirlemek gerekir. Köpeğinizin tuvaletini belirlenen yerdeki gazete kâğıtlarına yapmasında titiz davranmak gereklidir. Koku duyuları sayesinde sürekli aynı yere yapacaklardır.

Yetişkin Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Yetişkin Köpek Eğitimi Nasıl Verilir

Sahipleneceğiniz her köpek yavru olmayabilir. Yetişkin köpek eğitimi veya 1 yaşında köpek eğitimi gibi konular sizi korkutmasın. Köpek eğitimindeki en önemli konu onunla nasıl bir bağ oluşturduğunuzdur. Her köpek her döneminde eğitim alabilir. Pozitif bir yaklaşımla ve düzenli aralıklarla verilen eğitim sizi başarıya ulaştırmaktadır.

İlgili: Köpekler Karanlıkta Görebilir mi?

Köpek itaat eğitimi nasıl verilir konusunda en önemli kural köpeğinizi ödüllendirmektir.  “Gel, bekle, yat” gibi eylemleri yerine getiren köpeklere sevdiği ödülü vermeniz gerekir. Eğer komutunuzu yerine getirmez ise ona sesli bir şekilde ikaz etmek gereklidir. Zorlandığınız durumlarda köpek eğitimi videoları izleyerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Tüm eğitimleri düzenli aralıklarla yapmanız köpeğinizin hızla öğrenmesini sağlayacaktır.