Köpekler Karanlıkta Görebilir mi?

Köpek sahipleri, muhakkak köpeklerini yürüyüşe çıktıklarır veya evde birlikte kaliteli zaman geçirirler. Köpekler bir çok insan için en iyi arkadaştır. Köpeğinizi akşam yürüyüşe çıkardığınızda, karanlıkta görebliyor mu? diye hiç düşündünüz mü? Gelin birlikte Köpekler Karanlıkta Görebilir mi? sorusuna yanıt arayalım.

Köpek gözü görüş alanı

Köpek gözü, kedilerin ve diğer memelilerin gözleri gibi, insan gözünden daha büyüktür ve bu nedenle göze daha fazla ışık girer. Köpekler insanlara göre çok daha geniş bir görüş alanına sahiptir. Bir köpeğin görüş alanı 250 derece iken bir insanın görüş alanı ise 190 derecedir.

Köpekler karanlıkta görebilir mi?

Gözün yapısı, köpeklerin geceleri karanlıkta nasıl gördüğü konusunda büyük bir rol oynar. Retinanın yapısı, hayvanlara ve insanlarda da bulunan duyarlı hücrelere sahiptir. Bu hücreler köpeklerde insalardan daha fazladır. Retinadaki diğer hücre tiplerine koni denir. Koniler renkleri algılar ve iyi aydınlatılmış ortamlarda en iyi şekilde çalışır. İnsan gözünde altı milyon koni varken, köpek gözlerinde sadece yaklaşık 1.2 milyon koni var. Bu, köpeklerin parlak ışıkta bizden daha az akut bir vizyona sahip olduğu anlamına geliyor. Köpekler,  geceleri karanlıkta oldukca iyi görürler. Avcılar, köpekleri gece daha iyi gördükleri için yanlarına alırlar.

Köpekler renk görebilir mi?

Çocukluğumuzdan beri inandığımız bir gerçek vardır; Köpeklerin siyah beyaz bir dünyada yaşadığı, ancak Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, köpekler aslında renkleri görebiliyor , ancak bu insanların gördüklerinden farklı olabilir.  İnsanların üç farklı konisi var, köpekler de ise sadece iki çeşit koni var. Bu farktan dolayı, köpeğin algılayabildiği renk sayısı, insanların görebileceği renk sayısından azdır.

İnsanlarda üç farklı renk körlüğü vardır , bu nedenle köpeklerin benzer şekilde renk körlüğü olabilmesi mantıklı olacaktır. “Köpeklerin gözleri renk körlüğü, insanlarla (kırmızı-yeşil renk körlüğü) benzer şekildedir. Çoğunlukla maviler, sarılar ve griler görürler. Renk körlüğü durumundan bir köpeğe,  turuncu veya kırmızı bir oyuncak yeşil renkte görünür.

Köpeğin gözleri neden karanlıkta yeşil parlıyor?

Köpek sahibi olanlar muhtemelen akşam yürüyüşlerinde, köpeklerin gözlerinde yeşil göründüklerini fark etmiştir. Bu, gözün arkasındaki parlak bir yüzey olan tapetum lucidum’dan kaynaklanmaktadır. Kediye bir el feneri tuttuğunuzda parlak yeşil renkte yanar. Tapetum, gözün içine giren ışığı yansıtan ve retinanın onu alması ve ışığı kaydetmesi için başka bir fırsat sağlayan göz içinde bir ayna görevi görür.  Ayrıca ışığı floresan adı verilen bir süreçle güçlendirir. Floresan, geri yansıyan ışığın rengini, gözdeki çubukların en hassas ve algılayabileceği şeye daha yakın olan bir dalga boyuna hafifçe değiştirir. Bu tapetum insan gözünden 130 kat daha fazla ışık yansıtabilir, bu yüzden köpekler ışığa bizden beş kat daha duyarlıdır.