Koyu Renk Dudak Makyajı Nasıl Yapılır?

Koyu renk dudak makyajı iddialı ve özgüvenli kadınların vazgeçilmezleri arasında yer alır. Ancak koyu renk dudak makyajı yapmak bazı ince detaylara dikkat etmeyi gerektirir. Aksi halde makyajdan istenilen sonuç elde edilemeyeceği gibi makyaj, kısa sırada dağılıp bozulabilir. Bu yazımızda adım adım koyu renk dudak makyajı nasıl yapılır sorusunun cevabını bulacaksınız.

İlk adım; Dudak bakımı

Koyu renk dudak makyajında güzel bir sonuç elde etmenin olmazsa olmazı dudak bakımıdır. Dudak bakımınıza ilk olarak dudaklarınızı ölü derilerden arındırarak başlayın. Bunun için en sık kullanılan yöntem şeker peelingidir. Hazır şeker peelinglerinde tercih edebileceğiniz gibi evde kendiniz de peelinginizi hazırlayabilirsiniz.

Bunun için bir tatlı kaşığı bala bir çay kaşığı toz şeker ekleyerek homojen hale gelinceye dek karıştırın. Daha sonra hazırladığınız ya da elinizde bulunan karışımı dudaklarınıza masaj yaparak uygulayın. Beş dakika bekledikten sonra dudaklarınızı bol su ile yıkayarak arındırın. Bu aşamada dudaklarınızda kalan ölü derileri de iyice temizlediğinizden emin olun. Daha sonra dudaklarınızı bir nemlendirici ya da dudak balmı ile iyice nemlendirin.

İkinci adım; Dudak kalemi

Dudak bakımınızı tamamladıktan sonra dudaklarınızı uygulayacağınız ruja uygun renkte bir dudak kalemi ile çerçeveleyin. Bu işlemi yaparken kendi dudak çizginize sadık kalmanız daha doğal bir bitiş sağlar. Ancak dudaklarınızın daha dolgun görünmesini istiyorsanız dudak çizginizden biraz dışından çerçeve çizebilirsiniz.

Üçüncü adım; Ruj

Dudak kaleminizi uyguladıktan sonra tercih ettiğiniz renkte ve formda bir ruju dudaklarınız uygulayın. Bu aşamada dudaklarınızı zaten çerçevelemiş olmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Ancak rujunuzu sürerken taşırırsanız makyaj temizleyici ve pamuklu bir çubuk yardımıyla taşırdığınız kısımları temizleyebilirsiniz.

Dördüncü adım; Kapatıcı

Dudak makyajınızı tamamladıktan sonra dudaklarınızı ince uçlu bir fırça yardımıyla ten renginize uygun bir kapatıcı kullanarak dıştan çerçeveleyin. Daha sonra transparan pudra yardımıyla kapatıcınızı sabitleyin. Dilerseniz rujunuzu da transparan pudra ile sabitleyebilirsiniz. Bu işlem rujunuzun daha uzun süre dağılmadan kalmasına yardımcı olur ve mat bir bitiş sağlar.

Parlak Görünüm

Parlak dudak görünümü tercih ediyorsanız makyajınızı tamamladıktan sonra rujunuzun üzerinden bir dudak parlatıcısı ya da aydınlatıcı ile geçebilirsiniz.