Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu nedir, nasıl öğrenilir sorusu, son dönemlerde oldukça sık merak edilmekte ve hemen hemen birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Kredi notuna göre yapılan değerlendirmeler doğrultusunda kişilerin başvuruları onaylanabilir veya reddedilebilir. Peki, Kredi notu nedir, nasıl öğrenilir? Merak edilen bu sorunun yanıtlarını gelin birlikte detaylı olarak inceleyelim.

Kredi Notu Nedir?

kredi notu

Kredi notu, kişilerin bankalara olan borçlarını baz alan ve ödeme alışkanlıklarına göre şekillenen çok özel bir derecelendirme sistemidir.  Bankalar, müşterilerin yapacağı kredi başvurularını bu not üzerinden olumlu veya olumsuz şekilde değerlendirir.

Kişilerin ödeme alışkanlıklarına göre şekillenen ve dinamik bir yapıya sahip olan bu not sistemi zamanla düşebilmekte ve yükselebilmektedir. İşte, kredi notunu etkileyen tüm faktörler;

  • Kredi kartı düzeni, söz konusu derecelendirme sistemini bir hayli etkilemektedir. Gecikmiş ödemeler, kişilerin notunu hızlı bir şekilde düşürürken, zamanında yapılan ödemeler kişilerin notunu yükseltebilir.
  • Tıpkı kredi kartında olduğu gibi kredi ödemeleri de doğrudan olarak derecelendirme sistemini etkiler.
  • Tüm bunların yanı sıra bankaya olan borcunuz ve banka da bulunan varlıklarınız yine diğerleri gibi derecelendirme puanına etki etmektedir.

Kredi Notu Derecelendirme Sistemi Nedir?

kredi notu derecelendirme sistemi

Kredi notu derecelendirme sistemi içerisinde yer alan puanlar, kişilerin ödeme yöntemine göre dinamik olarak şekillenebilir. İşte, derecelendirme sistemi;

  • 0 ile 799 Puan arasında bir derecelendirmeye sahip olan kişilerin kredi başvuruları genellikle olumsuz sonuçlanabilmektedir.
  • 800 ile 1299 Puan arasında bir derecelendirmeye sahip olan kişilerin kredi başvuruları tıpkı diğer derecelendirmede olduğu gibi olumsuz sonuçlanabilmektedir.
  • 1300 ile 1499 Puan arasında bir derecelendirmeye sahip olan kişilerin kredi başvuruları ödeme alışkanlıklarına göre olumlu sonuçlanabilmektedir.
  • 1500 ile 1699 ve 1700 ile 1900 Puan sistemine sahip olan müşterilerin kredi başvuruları olumlu sonuçlanmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

kredi notu nasıl öğrenilir

Kredi notu nasıl öğrenilir sorusu, son dönemlerde oldukça sık sorulmaktadır. Söz konusu derecelendirme notunu öğrenebilmek için bankaların internet şubesini ziyaret edebilir, e-devlet üzerinden sorgulama yapabilir veya Findeks isimli internet sitesi üzerinden 6 TL karşılığında notunuzu öğrenebilirsiniz.