Kürkün Gerçek Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?

Kürkün gerçek olup olmadığını nasıl anlaşılır sorusu kürk severlerin veya sevmeyenlerin araştırdığı bir konudur. Gerçek kürk giyerler bu eşyalara tonlarca para ödemektedir. Haliyle bu kürkün gerçek olması çok önemlidir. Gerçek kürk giymeyen ve çoğunlukla hayvan hakları koruyucusu olan kişiler de sahte kürk giymeye özenle dikkat ederler.

Moda sektörü

Moda sektöründe kürk birçok şekilde kullanılabilir. Bunlardan bazıları ceket, atkı, manto gibi kişilerin üşümesini engelleyecek eşyalardır. Bazı kürkler ise dekor amaçlı kullanılabilmektedir. Eski zamanlarda soğuk yerlerde yaşayanlar üşümemek için hayvan postu diye adlandırdığımız kürkleri biçerek kendilerine giysi yapmıştır.  Fakat günümüz gelişen teknolojisi sayesinde hayvan postu yerine alternatif bir sürü kumaş üretilmiştir.

Gerçek Kürk Nedir? Kürkün Gerçek Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Gerçek Kürk Nedir

Modayı yakından takip edenler için kürkün gerçek olup olmadığını nasıl anlarız sorusu oldukça önemlidir. Çünkü gerçek kürk satıcıları bu kürkleri pahalı fiyatlara satmaktadır. Böylelikle fazla para verip dolandırılma ihtimali azalmış olur. Kürkün gerçekliğine bakmak için öncelikle kürkün dokusunu incelemek gereklidir. Elinize aldığınız kürk eğer sahteyse kendini hemen belli edecektir.

kürk

Gerçek kürkleri ellediğinizde sahte kürke göre daha yumuşaktır. Ayrıca gerçek kürkte kıllar yukarı doğru dik bir şekilde durmaktadır. Gerçek kürkler hayvan postundan yapıldığı için sahte kürklere göre daha ağırıdır. Bu nedenle elinizle test etmeniz mümkündür. Sahte kürklerde rengârenk boyalar kullanılır. Yağmur yağdığında akan bu boyalar sizin gerçek ve sahte kürkü ayırmanıza yardımcı olacaktır.

Kürk Çeşitleri ve İsimleri Nelerdir?

Kürk Çeşitleri

Kürk tek hayvan postundan elde edilmemektedir. Bunun için pek çok hayvan kullanılır. Kürkün gerçek olup olmadığını nasıl anlarız konusunda kürkün hangi hayvandan yapıldığını bilmek önemlidir. Bu sektörden çok para kazanan kişiler bilinçsizde hayvanları öldürmektedir.  Zevk uğruna hayvanların vahşice katledilmesine karşı çıkan hayvan severler durumla ilgili tüm dünyayı bilinçlendirme çabası içindelerdir.

Gerçek kürk yapımı

Gerçek kürk yapımı için pek çok hayvanın postu kullanılmaktadır. Bunlar:

  • Vizon Kürk (Dikey ve yatay kesimlerden oluşur.)
  • Kunduz (Koyu kahverengi ve sık tüylüdür.)
  • Tilki (Parlak ve sık tüylüdür.)
  • As/Ermin (Krem ve sık tüylüdür.)
  • Leopar (Benekli ve kısa tüylüdür.)

Bunun yanında samur, tavşan, kokarca, çinçilla gibi hayvanların postlarından da kürk elde edilmektedir.

Gerçek Kürk Fiyatları

Gerçek Kürk Fiyatları

Kürk severler için gerçek kürk nasıl anlaşılır sorusunun yanında gerçek kürk fiyatları da çok önemlidir. Farklı hayvanlardan elde edilen kürklerin fiyatları da farklılaşmaktadır. Örneğin leopar kürkü en pahalı kürkler arasındadır. Gerçek kürk işi çok zahmetli olduğundan fiyatları biraz yüksektir. Ortalama gerçek kürk fiyatları 5.000 ile 50.000 TL arası değişmektedir.