Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Tıkanıklık mutfakta, banyoda vb. yerlerde büyük bir sorun olusturmaktadır. Lavabo tıkanıklık açma, geçmiş zamanlarda tıkanıklığın nerden kaynaklandığını tespit etmek ve tıkanıklığın açılması için dökme, vurma, kırma gibi işlemlerle gerçekleştirilirdi.

Artık zamanla bu konuda daha farklı yollar uygulanmaya konulmuştur. Teknolojinin ilerlemesiyle bu konuda yapılan yeni teknikler de yaşamımızı kolaylaştırması açısından dikkat çekmektedir. Usta ekipler sayesinde zor ulaşılan noktalarda bulunan giderlerde, pimaş borularında hatta kanal rögarlarında bile oluşan tıkanıklık artık kolayca giderilmektedir. Şimdiki zamanda kullanılan bilgisayarlı aletler, tıkanıklık açma sorununu sıkıntıdan kurtarmaktadır.

Tuvalet Lavabosu Tıkandında Ne Yapılmalıdır?

Tuvaletiniz klozetliyse şifonu bir veya iki kere çekerek tıkanıklığın olup olmadığını kontrol edin. Tıkanıklık hâlâ sürüyorsa klozetin içinde olan pis suyu dışarı çıkarmamak için sifonu fazla çekmeyiniz. Soruna çözüm için evinizde varsa tuvalet teli, tuvalet pompası gibi araçları kullanarak tıkanıklığı giderebilirsiniz. Tıkanıklık açma sorunu hâlâ devam ediyorsa bu işi bilen ustasından profesyonel yardım almanız gerekir.

Tıkanıklık Olmaması İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Banyo, mutfak, tuvalet gibi yerlerde tıkanıklık sorunuyla karşılaşmamak için inşaatın kalite açısından eğim açılarının doğru bir şekilde hesaplanması son derece önemlidir.

  • Tesisatların birbirine bağlantılı yerlerinde dirsek eğimlerine dikkat edilmemesiyle tıkanıklık sebeplerinden biridir.
  • Tesisatların kullanımı sırasında da kurallara uyarsak tıkanıklık oluşmasını engellemiş oluruz.
  • Örneğin mutfak giderlerinde sık sık donmuş yağlar,yemek atıkları, bulaşık artıkları tıkanıklığa neden olmaktadır. Bu ve bunun gibi çöpleri çöpe atmak, mutfakta lavabo tıkanıklığı sorunuyla karşı karşıya gelmemenizi sağlar.
  • Benzer şekilde ıslak mendiller, sert plastik şişeler, kağıt parçaları, ped gibi nesnelerin klozete atılmaması tuvalet tıkanıklığıyla karşılaşmamanızı önler.

Makine Giderlerine Dikkat!

Çamaşır makinenin bağlı olduğu su giderleri çamaşır üzerindeki tüyleri toplayarak makinenin içinde tüp topu oluşturmaktadır. Bu tüy topları da tıkanıklığa neden olmaktadır.

Bulaşık makinenin gideri de yağların makinede birikmesiyle ve biriken yağların donmasıyla tıkanıklığa neden olmaktadır. Binanın giderlerinin ortak bir yerde birikmesiyle bina sakinlerinin buna benzer hatalı kullanımları da evinizi etkileyebilmektedir. Bina borularının kurulma, yapılma sırasında sağlam bir proje yapılmamasına ilişkili olarak kurulan eğimsiz tesisat borularına bulaşık makinesi ve çamaşır makinesinin bağlanmasıyla tıkanıklık oluşumu hızlanarak yayılmaktadır.

Pratik Lavabo Açma Yöntemleri Nelerdir?

Lavabo tıkanıklarında karbonat, pompa,sirkeli su,tuz gibi nesnelerle giderlerin açılması sağlanır. Tıkanıklık açma yönteminin başında lavaboları doğru kullanmak gelir. Doğru düzenli kullanımdan kastedilen lavabolara herhangi bir cisim atılmaması ve lavaboların haftada en az iki kez temizlenmesi gerekir. Sonuç olarak tıkanıklık açma profesyonel bir iştir.