Lavanta Bakımı Nasıl Yapılır, Lavanda Türleri Nelerdir?

Lavanta bakımı oldukça kolay ve aynı zamanda pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Susuzluğa son derece dayanıklı olan bu bitki türü, muhteşem güzelliğiyle de dikkat çekmektedir. Muhteşem güzelliğinin yanı sıra kokusuyla da kendine hayran bırakan lavanta, Haziran ve Temmuz ayları içerisinde çiçek açmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra bu bitki türü, Akdeniz ikliminin hâkim olduğu bölgelerde yetiştirilmektedir. Ülkemizde en çok lavanta yetiştirilen şehirler ise İzmir, Muğla, Aydın, Antalya, Mersin ve İstanbul olarak bilinmektedir. Peki, lavanta bakımı nasıl yapılır, Lavanta türleri nelerdir?

Lavanta Bakımı Nasıl Yapılır?

Lavanta Bakımı Nasıl Yapılır

  • Lavanta bakımını sağlıklı bir şekilde yapabilmek için mutlaka saksının drenaj deliklerine sahip olması gerekmektedir.
  • Saksı içerisinde kullanılan toprak ise kireç bakımından zengin olmalıdır. Ayrıca, toprağın kuru olmasına da azami derece de özen gösterilmelidir.
  • Lavanta çiçeğini sağlıklı bir şekilde bakabilmek için önerilen en düşük hava sıcaklığı 10, en yüksek hava sıcaklığı ise 30 olmalıdır.
  • Lavanta çiçeği, mutlaka her gün düzenli olarak güneş ışığına maruz bırakılmalıdır. Zira lavanta çiçeği, yapısı gereği güneşi oldukça fazla sevmektedir.
  • Tüm bunların yanı sıra lavanta çiçeğini mutlaka her gün sabah ve akşam saatleri içerisinde sulamalısınız.

Lavanta Türleri Nelerdir?

Lavanta Türleri Nelerdir

Lavanta bitkisi, kendi arasında da farklı türlere ayrılmaktadır. En bilinen lavanta türü ise hiç kuşkusuz “Lavandula Angustifola” türüdür. Ayrıca, bu türün içerisinde Sevtopolis, Yubileina, Hemus, Hebar, Raya ve Karlovo isimleri verilen alt türlerde bulunmaktadır.

Lavanta Bahçeye Ne Zaman Ekilir?

Lavanta Bahçeye Ne Zaman Ekilir

Lavanta, temel de her mevsim ekilebilen bitki türlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Fakat, uzmanlara göre bu bitki türünün sonbahar, yaz ve ilkbahar aylarında ekilmesi tavsiye edilmektedir. Tüm bunların yanı sıra, bu bitki türü doğru bir şekilde ekildiğinde ve bakıldığında Haziran ve Temmuz ayları içerisinde çiçek açabilmektedir.

Lavanta Soğuğa Dayanıklı Mı?

Lavanta Soğuğa Dayanıklı Mı

Lavanta çiçeği, genellikle Akdeniz iklimine sahip olan yerlerde yetişmektedir. Bu nedenden ötürü bu bitki türü, soğuk ortama karşı dayanıklı değildir. Fakat, Orta Avrupa bölgesinde yetişen bazı bitki türleri, soğuk ortamda da kolaylıkla yetişebilmektedir.

Lavanta Fidesi Nereden Satın Alınır?

Lavanta Fidesi Nereden Satın Alınır

Lavanta fidesi, başta hepsiburada.com, gittigidiyor.com ve ciceksepeti.com olmak üzere internet üzerinden satın alınabilmektedir. İnternet üzerinden satın almak istemeyen kişiler ise, bu bitki türünü herhangi bir çiçekçiden temin edebilmektedir. Tüm bunların yanı sıra lavanta fidesinin fiyatı ise 30 TL’ den başlamaktadır.

Lavanta bakımı, yukarıda da görüldüğü üzere oldukça kolaydır. Sizlerde bu muhteşem bitki türünü satın alabilir ve hemen yetiştirmeye başlayabilirsiniz.