Lavanta Çayının Muhteşem Faydaları

Mor ve mavi rengiyle, muhteşem kokusuyla lavanta çiçeği insana rahatlık veren bir özelliğe sahiptir. Kokusu rahatlatırken rengi insan ruhunu okşamaktadır. Lavanta çayı da aynı şekilde birçok faydası vardır. Renk ve kokusu insanı rahatlattığı gibi çayı da aynı şekilde psikolojik anlamda rahatlık vermektedir. Ballıbabagiller ailesinden olan bu bitki, Akdeniz ikliminde yetişir.

Havadaki mantar ve sporları öldüren lavanta kokusu, havayı temizler. Banyo sabunlarında kullanılmasının neden antiseptik olmasıdır. Tayland bu bitkiye ‘beyin süpüren bitki’ demektedir. Bu adın verilmesinin nedeni çayının ve kokusunun beyne çok faydalı olmasıdır. Stres kaynaklı mide ağrılarında etkili sonuç vermektedir. Hepatit ve karaciğer için etkilidir.

Lavanta Çayının Faydaları

Lavantanın bilinmeyin faydaları da vardır. Dikkat edilmesi gereken husus çayın nasıl yapıldığı ve lavantanın kullanım miktarıdır. Depresyona iyi gelen bu bitkinin çayına fazla lavanta taneciği atılmamalıdır. Çiçekler açmadan tomurcuk halindeyken toplanmalıdır. Lavanta çayı çiçek açmamış tomurcuklardan elde edilir. Bu tomurcuklar kurutulur ve kaynamış suya atılarak demlenir. Demleme esnasında 1 su bardağına 1 çay kaşığından fazla demliğe atılmamalıdır. Fazla kullanıldığı zaman toksit etkisi yapar. Bu nedenle 1-2 granül kullanılması yeterlidir. Günde bir bardak yeterlidir.

Çayı kadar yağı da çok faydalıdır. Masaj yağı olarak kullanılmasının nedeni rahatlatıcı olması ve zararlı mikropları öldürmesidir. Sivrisinek ve güve uzaklaştırmada, romatizmal ağrıların tedavisinde, baş ağrısı tedavisinde ve kas ağrısı tedavisinde etkilidir.

C vitamini açısından zengindir ve soğuk algınlığı tedavisinde etkilidir. Kan pıhtılaşmasına karşı etkilidir. Bu özelliği nedeniyle kalp krizi riskini azaltır. Ciltte bulunan sivilce ve kızarıklıklara karşı tedavi edici özelliklere sahiptir. Lavanta çayı ciltte bulunan mantar ve yaraların iyileşmesinde de etkilidir.

Lavanta Çayını Kimler İçemez?

Fazla tüketilmesi haline toksit etkisi yaptığı için öncelikle sıcak suya atılan miktara dikkat edilmelidir. Hamileler, yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar uzman doktora başvurmadan her hangi bir bitki çayı tüketmemelidir. Lavantaya alerjisi olanlar da bu çayı tüketemez. Zihni rahatlattığı için ve uyku hali meydana getirdiği için çok uyuma problemi olanlar tüketmemelidir. Uykusuzluk problemi yaşayanlar, zihinsel anlamda rahat olmayanlar, kaygı problemi olanlar ve psikolojik anlamda gergin olanlar için çok etkili bir bitkidir.