Leonardo Da Vinci Kimdir Eserleri Nelerdir?

Ünlü Mona Lisa tablosu ile tanınan Leonardo da Vinci, ressam kimliğinin yanı sıra astronom, mimar, mühendis, matematikçi, heykeltıraş, müzisyen ve yazarlık alanlarında var olmuştur.

Dünyanın en büyük dehası olarak gösterilen Leonardo da Vinci, Rönesans döneminde yaşamış bir ressam olur zamanın Milano dükü ve Fransa kralı için çalışmıştır. Sayısız heykel ve resim çalışması olan sanatçı pek çok farklı alana ilgi duymuştur bu sebep ile de pek çok çalışması yarıda kalmıştır

Bilimi de en sanat kadar önemseyen ve ilgi duyan sanatçı, insan vücudunu tanımayı aynı zamanda kemiklerin ve kasların çalışma şeklini ve anatomiyi öğrenmek istemiştir. Daha sonra ki yıllarda kolunda ortaya çıkan felç nedeni ile kendini tamamen bilime adamıştır.

Leonardo Da Vinci Kimdir?

Dünyanın en büyük dehası olan Leonardo Da Vinci biyografisi hakkında söylenmesi gereken ilk şey, tam adının Leonardo di ser Piero da Vinci olduğudur. 15 Nisan 1452 tarihinde doğan sanatçı, İtalyan kökenlidir.

Rönesans döneminin en önemli sanatçılarından biri olmasının yanı sıra unutulmaz Mona Lisa ve Son Akşam Yemeği eserlerin de sahibi olan Leonardo da Vinci, evlilik dışı bir çocuk olarak dünyaya gelir ve bu sebep ile belli yaşlara kadar annesi ile yaşar sonra babasının yanına Floransa’ya gider.

Leonardo Da Vinci Hayatı

Leonardo Da Vinci hayatı, İtalya’nın Vinci kasabasında 14 yaşına kadar yaşar ardından babasıyla birlikte 1466 yılında Floransa’ya gider. Evlilik dışı çocuk olduğu için ve o dönemde evlilik dışı çocukların üniversiteye girmesi yasak olduğundan yükseköğrenim göremez ve resim yapmaya bu şekilde başlar.

Küçük yaşlarda resme karşı ilgisi başlar ve bu alanda kendini sürekli geliştirir. Babası sonunda resim alanında oğlunun yeteneğini fark eder böylelikle dönemin ünlü ressamlarından Andrea del Verrocchio‘nun yanında çırak olarak yer alır. Çırak olarak Andrea del Verrocchio’nun yanında çalışmaya başlayan sanatçı, burada pek çok ünlü ressam ile de tanışma fırsatı bulur.

Kont Francesco Melzi ile 1506 yılında tanışır ki Kont Francesco Melzi, Leonardo Da Vinci’nin hayatının geri kalanında hem yakın arkadaşı hem de öğrencisi olarak hep yanında olur.

Fransa’nın baş ressamı aynı zamanda mimarı olması için Kral 1. Francis döneminde davet alır ve bu daveti kabul eder. 

Leonardo Da Vinci Eserleri

 İlk resmi ve aynı zamanda muhteşem detaylara sahip Arno Vadisi tablosunu 1472 yılında yapar. Sanatçının bu resimde kullandığı teknik yok oluş perspektifi olarak adlandırılır.  2 Mayıs 1519 tarihinde Leonardo Da Vinci ardında pek çok eser bırakarak hayata veda eder.

Leonardo Da Vinci eserleri; İsa’nın Vaftizi, Aziz Jerom, Müneccim Kralların Tapınması, Kayalıkların Bakiresi, Erminli Kadın, Anghiari Savaşı, Gezegenlerin Dansı ve Son Yemek olarak devam eder.