Masa Tenisi Oyun Kuralları ve Masa Tenisi Süresi | 2021

Masa tenisi oyun kuralları ile ilgili son dönemlerde oldukça sık araştırma yapılmaktadır. Salon tenisi olarak da bilinen bu spor dalı, ilk olarak 1880’li yıllarda oynanmaya başlanmıştır. İngiliz ordusu tarafından oynanamaya başlanan salon tenisi, kısa süre içerisinde popüler hale gelerek dünya geneline yayılmıştır.

Tarihler, 1901 yılı gösterdiğinde salon tenisinin adı “Ping Pong” olarak tescil ettirilmiştir. Kendine has kuralları olan ve dünya genelinde oldukça popüler olan bu spor dalı, aynı zamanda olimpiyat oyunlarında da yer almaktadır. Peki masa tenisi oyun kuralları nelerdir, masa tenisi süresi ne kadardır? İşte, günümüzde oldukça fazla merak edilen ve spor severler tarafından araştırılan bu sorunun en kapsamlı yanıtı…

Masa Tenisi Oyun Kuralları Nelerdir?

Masa Tenisi Oyun Kuralları Nelerdir

Masa tenisi oyun kuralları ile ilgili ayrıntılı bilgileri sizler için hazırladık. Dilerseniz, masa tenisi kuralları ile ilgili bu yazımızı okuyabilir ve son derece kapsamlı bilgilere erişebilirsiniz.

  • Masa tenisi maçları 5 set üzerinden oynanmakta ve setler 11 sayı üzerinden değerlendirilmektedir.
  • Set sonlarında oyuncular yer değiştirmekte ve maça devam etmektedir.
  • Masa tenisi maçları, servis atışı yaparak başlanmaktadır. Servis esnasında masaya değmemek birinci esas olarak kabul edilmektedir.
  • Rakip oyuncu, servis atışında art arta iki defa topa vuramamaktadır.
  • Oyuncular, hiçbir şekilde masaya değememekte ve masayı terk edememektedir.
  • Tüm bunların yanı sıra maçlarda hakem de bulunmaktadır.

Masa Tenisinde Servis Değişikliği Kaç Sayıda Bir Yapılır?

Masa Tenisinde Servis Değişikliği Kaç Sayıda Bir Yapılır

Masa tenisi maçlarında her oyuncu 2 servis atışı kullanabilmektedir. 2 Servis atışının sonunda servis hakkı diğer tarafa geçmektedir. Ayrıca, 11 sayıya ulaşan ilk taraf maçı da kazanmaktadır.

Masa Tenisinde Net Ne Demek?

Masa Tenisinde Net Ne Demek

Masa tenisine özel olarak geliştirilmiş terimler de bulunmaktadır. Bu terimlerin biri de hiç kuşkusuz net kelimesidir. Net kelimesi, masa ortasında yer alan ağ düzenine verilen bir isimdir. Masa ortasında bulunan filenin yüksekliği ise 15,25 cm olarak belirlenmiştir.

Salon Tenisinde Bulunan Masanın Tam Ölçüleri Nedir?

Salon Tenisinde Bulunan Masanın Tam Ölçüleri Nedir

Salon tenisi maçlarında yer alan masa 2,74 metre boya, 1,52 metre ene ve 76 cm yüksekliğe sahiptir. Belirlenen bu ölçüler ise dünya genelinde standart olarak kabul edilmektedir.

Masa Tenisi Süresi Ne Kadar?

Masa Tenisi Süresi Ne Kadar

Masa tenisinde herhangi bir süre sınırlaması yoktur. Setin ve maçın kazanını belirlemek için 11’ er oyunluk 5 set düzenlenmektedir. 3 Seti kazanan oyuncu ise maçtan galip ayrılmış sayılmaktadır.

Masa Tenisi Kaç Yıldır Olimpiyat Oyunlarında Yer Almaktadır?

Masa Tenisi Kaç Yıldır Olimpiyat Oyunlarında Yer Almaktadır

Masa tenisi, daha önceden belirlenen masa tenisi oyun kuralları baz alınarak 1988 yılından beri, düzenli olarak olimpiyat oyunlarında yer almaktadır. Ayrıca, 2008 yılından beri de hem tekler hem de çiftler kategorisinde oyunculara ayrı ayrı madalyalar da verilmektedir.