Mayalar Hakkında 6 İlginç Bilgi

Mayalar ile ilgili yıllardır çok farklı bilgiler vardır. Özellikle Maya takvimine göre 2012 yılında kıyamet kopacağına dair yanlış ilginç bilgiler vardı. Ancak birçok gökbilimceye göre böyle bir bilginin maya takviminde yer olmadığıydı. Bu yazımızda sizlere Mayalar hakkında 6 ilginç bilgi vereceğiz.

Maya Piramitleri

Piramidin dört merdiveninin her birinde 91 adet basamak bulunmaktadır ve hepsinin toplamı 364’tür. Piramidin en üstünde bulunan ve tüm merdivenleri birleştiren taban ile birlikte 365 eder. 365 ise bir yıldaki toplam gün sayısıdır.

Mayalar Arıları Silah Olarak Kullanırlardı

arı

Mayalar sosyal hayatta birçok alanda başarılı olsalar da silah konusunda işler pek aynı gitmiyordu. Düşmanlarla savaşmak için kendi yöntemleri vardı. Bunların en ilginç olanı ise arılarla ilgili olanıydı. Mayalar, su kabaklarının içine eşek arılarını ve eşek arılarının yuvalarını düşmanlara fırlatırlardı. Başarılı bir atış ile arılar düşman saflarında panik oluştururlardı.

Mayalar Tutsak İnsanları Kurban Ederlerdi

maya kurban

Genellikle topluluklar hayvanları kurban ederlerdi fakat bu durum Mayalar ’da biraz ilginç. Mayalar birçok topluluğun aksine tutsak insanları kurban ederlerdi. Bu tutsaklar genellikle savaş yaptıkları komşu kabilelerden gelmekteydi. Fakat Mayalar, insanları kurban etme konusunda pek de istekli değillerdi.

Maya Takvimine Göre 2012 Yılı Dünya’nın Sonu Değildi

maya takvimi

Maya takvimi, sanılanın aksine 2012’de dünyanın sonunun geleceğini belirtmiyordu. Bazı gökbilimciler ve diğer konuya hâkim bazı uzmanlar Maya

Takvimi’nde dünyanın sonunun geleceğinin yazmadığını belirtti. Bunun yerine takvimde belirtilen şeyin, bir dönemin sonunu ve diğer bir dönemin başlangıcını tasvir edildiğini belirttiler.

Mayaların Güzellik Anlayışı Günümüzden Çok Farklıydı

maya güzellik anlayışı

Mayalar, çok özel bir güzellik anlayışına sahiptirler. Mayalar’ a göre ideal yüz şu şekilde; dar bir surat, uzun alın yapısı, şaşı bir çift göz, minicik bir ağız. Mayaların güzellik anlayışının bir tanesi de kişinin dolgun bir göbeğe sahip olmasıdır. Bu kişinin zengin ve refah içinde yaşadığının bir işaretidir. Ayrıca Mayalar ’da bir kişinin yüzünde ve vücudunda ne kadar geometrik dövme varsa, o kadar cesurdur anlayışı vardır.

Mayalar Yok Oldu mu?

Mayalar, sanılanın aksine tarih sahnesinden silinmedi. Günümüzde Maya soyundan gelen yaklaşık 7 milyon insan yaşıyor ve bu insanlar günümüzde Guatemala, El Salvador ve Honduras çevresinde yaşamaktadırlar.