Mdf Mobilya Nedir? Ne İşe Yarar?

Adını sıklıkla duyduğumuz Mdf mobilya suntaya göre daha dayanıklı ve kaliteli olan bir levhadır. Kelime anlamı olarak -orta yoğunluktaki fiber levhalar- olarak ifade edilebilir. Üretim aşamasında ahşap kalıntılarının parçalanarak life çevrilmesi ile farklı işlemlere tabi tutulmaktadır. Ahşap parçaları life çevrildikten sonra ısı işlemleri aracılığıyla ve sonrasında oluşan parçaların reçine tutkal ile yapıştırılmasıyla üretilir.

Mdf’de ahşap kalıntılar birbirine sık bir şekilde preslenir. Bu nedenle suntaya göre Mdf’ler her zaman daha dayanıklı bir yapıya sahip olur. Suntalar, ahşap yoğunluğu daha seyrek şekilde üretilir. Maliyetler göz önüne alındığında sunta yapıların maliyetleri diğer türlere göre oldukça düşüktür. Bu nedenle ev dekorasyonunda zaman zaman sunta mobilyalardan da yararlanıldığı görülür.

Mdf Mobilya Fiyatları Yüksek midir?

mdf fiyatları

Mdf Mobilya Fiyatları bir ahşapla kıyaslandığında düşük, bir sunta ile kıyaslandığında yüksektir. Ancak genel olarak bakıldığında Mdf fiyatları mobilya sektörü söz konusu olduğunda makul sayılmaktadır. Günümüzde orta halli mobilya üretimlerinde Mdf tercih edilir. Mdf suya dayanıklı mı sorusuna verilebilecek net bir cevap olmamakla birlikte, bir sunta ile kıyaslandığında Mdf’nin suya karşı daha dayanıklı olduğu söylenebilir.

Mdf ile üretilen mobilyalar evin hemen her odasında tercih edilmektedir. Mutfakta su ve neme karşı dayanıklı bir materyal ihtiyacı olduğu için mutfakta Mdf kullanışlı sayılabilir. Kısa vadede Mdf’de herhangi bir nem sorunu ya da şişme durumu oluşur.

Mdf Modelleri Evin Her Odasına Uygun mudur?

mdf modelleri

Mdf Mobilya Modelleri evin tüm odalarına uygun tasarımlarla kullanıcılarına farklı seçenekler sunmaktadır. Çocuk odasından, yetişkin odasına kadar hemen her yerde Mdf kullanılabilir. Mdf montajı da oldukça kolay olmasıyla beraber bir sunta ile kıyaslandığında Mdf’de kullanılabilecek vida sayısı daha az olabilmektedir. Ancak bu durum Mdf’nin dayanıksız olduğu ya da montaj sonrasında bozulabilecek bir yapıda olduğu anlamına gelmemektedir.

Mdf bugün her alanda mobilya ve dekorasyon ihtiyacını karşılamaktadır. Ancak daha kaliteli ve uzun ömürlü dekorasyon ürünleri tercih edenler için en iyi çözüm ahşaptır. Ahşap mobilyalar sağlam yapıları ile herhangi bir darbeye maruz kalmadıkları müddetçe neredeyse ömürlük kullanım sürelerine sahiptir. Mdf ile ilgili son olarak;  Mdf mobilya boyama işlemlerinin son derece kolay olduğu söylenebilir. Akrilik boyalar kullanılarak Mdf yüzeyler kısa sürede istenen renge boyanabilir.