Menekşe Bakımı Nasıl Yapılır Menekşe Çiçeği Ne Zaman Ekilir?

Menekşe bakımı ile ilgili birçok farklı soru sorulmakta ve araştırma yapılmaktadır. Menekşe, muhteşem görüntüsü ve kokusuyla dikkat çeken çiçeklerden biridir. Gün ışığını oldukça fazla seven menekşe hem ev ortamında hem de bahçe ortamında kolaylıkla bakılabilmektedir. Latince adı “Violaceae” olan bu çiçek türü, aynı zamanda oldukça dayanıklı bir yapıya da sahiptir.

Son derece uzun bir ömür’ e sahip olan menekşe çiçeği, kalın yaprak yapısıyla da dikkat çekmektedir. Tüm bunların yanı sıra genellikle mor yapıda olan bu çiçek türü beyaz, sarı, mavi ve pembe gibi farklı renklere de sahiptir. Peki menekşe bakımı nasıl yapılır, menekşe çiçeği ne zaman ekilir? İşte, tüm yönleriyle menekşe çiçeği bakımı

Adım Adım Menekşe Bakımı

Adım Adım Menekşe Bakımı

Menekşe bakımı nasıl yapılır sorusunun yanıtı, hiç kuşkusuz oldukça fazla merak edilmektedir. İşte, tüm bilinmesi gereken tüm yönleriyle menekşe çiçeği bakımı

  • Menekşe, aydınlık ortamları seven çiçek türlerinden biridir. Çiçeğinizin sağlığı için mutlaka bu bitki türünü güneş gören bir yere konumlandırmalısınız.
  • Menekşe çiçeğinin toprağı, mutlaka humuslu ve iyi gübrelenmiş olmalıdır. İyi gübrelenmiş toprak sayesinde çiçeğinizin rengi de oldukça canlı olacaktır.
  • Çiçeğinizi mutlaka belirli aralıklar (Hafta 1 ya da 2 kez) sulamanız yeterli olacaktır.
  • Tüm bunların yanı sıra menekşe çiçeğini mutlaka örümceklerden ve sümüklü böceklerden koruyunuz. Zira, bu böcek türleri bitkinize zarar verebilir ve çiçeğinizin çürümesine neden olabilir.

Menekşe Çiçeği Hangi Ayda Ekilir?

Menekşe Çiçeği Hangi Ayda Ekilir

Menekşe ekim zamanı, çiçeğinizin türüne göre değişiklik gösterebilir. Fakat, en çok tercih edilen Hercai menekşesi ilkbahar aylarında ekilmektedir. Ekim işleminden sonra mutlaka çiçeğinizi güneş gören bir yere konumlandırınız. Yapacağınız bu konumlandırma işlemi sayesinde bitkinizde oldukça hızlı bir şekilde çiçeklenecektir.

Menekşe Çiçeği Ortalama Kaç Günde Bir Sulanır?

Menekşe Çiçeği Ortalama Kaç Günde Bir Sulanır

Menekşe çiçeği, kış ayları boyunca düzenli olarak haftada 1 kez, yaz ayları boyunca ise hafta da 2 kez sulanmalıdır. Sulanma esnasında kesinlikle yapraklara su değdirmeyin. Zira, menekşe yaprakları, olası bir su değmesi durumunda hastalanabilir ve kısa süre içerisinde çürüyebilir.

İlgili: Lavanta Bakımı Nasıl Yapılır, Lavanda Türleri Nelerdir?

Menekşenin Anavatanı Neresidir?

Menekşenin Anavatanı Neresidir

Menekşe çiçeği hem ülkemizde hem de dünya genelinde yetişebilen nadir çiçeklerden biridir. Fakat, mor ve kokulu bir yapıya sahip olan bu bitki türünün anavatanı ise Tanzanya olarak bilinmektedir.

Solan Menekşe Nasıl Canlandırılır?

Solan Menekşe Nasıl Canlandırılır

Solan menekşeyi canlandırabilmek için öncelikli olarak sulama periyotlarını düzenle hale getirmeli ve çiçeğinizi nemli bir saksıya koymalısınız. Ayrıca, sağlıklı bir şekilde menekşe yetiştirebilmek için fosfor maddesine sahip olan bir gübreyi de tercih edebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra menekşeler genellikle nemsiz, karanlık ve soğuk ortamlardan dolayı solabilmektedir. Bu sebepten ötürü çiçeğinizi mutlaka aydınlık bir yere koymalı ve oda sıcaklığında muhafaza etmelisiniz.

Menekşe bakımı nasıl yapılır sorusunu sizler için yukarıda kapsamlı olarak yanıtladık. Sizlerde, hazırladığımız menekşe bakımı içeriğini inceleyebilir ve bu konu hakkında ayrıntılı bilgilere erişebilirsiniz.