Miras Kime Kalır, Mal Varlığı Nasıl Paylaştırılır?

Ölen kişinin mirası kime kalır sorusu, son dönemlerde oldukça sık merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Günümüzde miras hukuku kavramına göre, ölen kişinin arkasından kalan mal varlıkları eşit bir şekilde paylaştırılmaktadır. Fakat, her ne kadar miras paylaşımının sınırları kanunlar ile belirlenmiş olsa da hala birçok kişinin aklında birçok soru bulunmaktadır.

Miras hukuku kavramına göre ölen kişinin eğer çocukları yoksa mal varlıkları birinci dereceden yakınlarına paylaştırılmaktadır. Peki, ölen kişinin mirası kime kalır, mal varlığı nasıl paylaştırılır? Dilerseniz, oldukça merak edilen ve sık sık araştırılan bu soruların cevaplarını gelin kapsamlı olarak birlikte inceleyelim.

Ölen Kişinin Mirası Kime Kalır?

Ölen Kişinin Mirası Kime Kalır

Miras hukuku kavramına göre ölen kişinin mirası doğrudan çocuklarına kalmaktadır. Fakat, ölen kişinin çocukları yoksa miras önceliği eşine verilmektedir. Ölen kişinin eşi de hayatta değilse bu kez miras anneye ve babaya aktarılmaktadır. Anne ve babada öldüyse miras sırasıyla büyükanneye, büyükbabaya geçmektedir.

İlgili: Mirastan Feragat Etme Nasıl Yapılır?

Tüm bunların yanı sıra ölen kişinin büyükannesi ve büyükbabası da hayatta değilse miras kardeşlere kalmaktadır. Mirasçılar, kalan mirası aksi belirtilmediği üzere eşit bir şekilde paylaşmaktadır.

Miras Paylaşımı Yasal Süresi Ne Kadar?

Miras Paylaşımı Yasal Süresi Ne Kadar

Miras paylaşımı süresi, yasalara göre 1 yıldır. 1 Yılın ardından paylaşılmayan miras için, mirasçılara ek olarak 3 aylık bir süre tanımlanmaktadır. 3 Aylık sürenin bitmesiyle birlikte eğer miras hala paylaşılmadı ise Bakanlık mirasın 8/C maddesine dayanarak miras paylaşımını sağlamaktadır.

Eşi Ölen Kadın Mirasın Kaçta Kaçını Alır?

Eşi Ölen Kadın Mirasın Kaçta Kaçını Alır

Eşi ölen kadın, yasalara göre mirasın dörtte birini alabilmektedir. Aynı zamanda söz konusu payın içerisinde çocuklarda bulunmaktadır. Eğer, annenin çocukları da varsa dörtte bir olan miras çocuklara da eşit miktarda paylaştırılmaktadır.

Boşanan Eş Miras Alır Mı?

Boşanan Eş Miras Alır Mı

Miras hukuku kavramına göre eşinden boşanan bir kişi, ne yazık ki mirastan hak talep edememektedir. Fakat boşanma davası esnasında kişi, mirastan hak talep edebilmektedir.

Evlat Edinilen Çocuk Miras Hakkından Faydalanabilir Mi?

Evlat Edinilen Çocuk Miras Hakkından Faydalanabilir Mi

Ülkemizde çıkan yasaya göre evlat edinilen çocukta mirastan yararlanabilmektedir. Fakat, evlat edinilen çocuğun alt soyları ne yazık ki mirastan faydalanamamaktadır. Tüm bunların yanı sıra miras bırakan kişinin eğer kimsesi yok ise miras, yasal süre içerisinde devlete kalmaktadır.

Ölen kişinin mirası kime kalır sorusunu sizler için ayrıntılı olarak cevapladık. Sizlerde hazırladığımız bu içeriği inceleyerek miras konusunda ayrıntılı bilgilere erişebilir ve bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.