Mirastan Feragat Etme Nasıl Yapılır? | 2021

Mirastan feragat etme nasıl yapılır sorusu, son dönemlerde oldukça sık sorulmakta ve merak edilmektedir. Mirastan vazgeçilebilmesi için öncelikli olarak noter huzurunda bir sözleşme yapılması gerekir. Yapılacak olan sözleşmeyle birlikte kişi, kendi istek ve arzusu ile mirastan vazgeçebilir.

Feragat etme işlemi son derece dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Zira yapılacak olan feragat etme işlemi, alt soyu da etkileyebilmektedir. Peki, mirastan feragat etme nasıl yapılır? Dilerseniz, merak edilen bu sorunun yanıtını gelin kapsamlı bir şekilde birlikte inceleyelim.

Adım Adım Mirastan Feragat Etme İşlemi

Adım Adım Mirastan Feragat Etme İşlemi

Mirastan feragat etme işlemi son derece kolay ve pratik bir şekilde yapılabilir. Feragat etme işlemi için öncelikli olarak resmi bir memur, sulh hâkimi veya noter’ e gereksinim duyulmaktadır. Söz konusu kişilerden herhangi birinin hazır olması durumunda sözleşme şartları her iki tarafa okunur. Mirasçı ve mirası bırakan kişi karşılıklı olarak anlaşarak önceden hazırlanan sözleşmeyi imzalar.

İmzalama işleminin tamamlanmasıyla birlikte feragat etme işlemi de gerçekleşmiş olur. Eğer sözleşme ivazlı bir şekilde yapılır ise feragat etme işlemi alt soyu da kapsar. Fakat ivazsız bir şekilde sözleşme yapılırsa alt soy mirastan yararlanabilir. Tüm bunların yanı sıra sözleşmenin geçerli olabilmesi için resmi olarak 2 tanığa da gereksinim duyulmaktadır.

Mirastan Feragat Geri Alınabilir Mi?

Mirastan Feragat Geri Alınabilir Mi

Mirastan vazgeçmek için yapılan sözleşme, hukuk kurallarına göre geri alınabilir. Mirası bırakan kişi, dilediği zaman sözleşmeden dönebilir. Sözleşmeden dönme işlemi,  tek taraflı ortadan kaldırma kanunda yer alan maddeler gereğince gerçekleştirilebilir. Tüm bunların yanı sıra mirastan vazgeçen kişi de çeşitli nedenlerden ötürü imzaladığı sözleşmeden vazgeçebilir.

Kardeşler Arası Mirastan Vazgeçme Sözleşmesi Yapılabilir Mi?

Kardeşler Arası Mirastan Vazgeçme Sözleşmesi Yapılabilir Mi

Mirastan vazgeçme sözleşmesi, bilinenin aksine kardeşler arasında da yapılabilmektedir. Feragat etme işlemi için kardeşlerden herhangi biri payını bir başka kardeşine devir edebilir. Kardeşler arası feragat etme işlemi yine noter aracılığı ile yapılabilmektedir. Tüm işlemlerde olduğu gibi bu işlemde de 2 adet şahit’ e gereksinim duyulmaktadır.

Mirastan Feragat Etme Sözleşmesi Noter Ücreti Ne Kadar?

Mirastan Feragat Etme Sözleşmesi Noter Ücreti Ne Kadar

Mirastan vazgeçme sözleşmesinin noter ücreti, yıldan yıla göre değişkenlik gösterebilmektedir. 2021 Yılı için belirlenen işlem ücreti ise 273 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca, yapılan sözleşmeden vazgeçmek isteyen kişiler ise fesih işlemleri için belirtilen ücretin üçte biri oranında ödeme yapmaktadır.

Feragat işlemleri noter de resmi vasiyetnameler gibi yapılmaktadır. Mirastan feragat etme işlemleri hakkında daha kapsamlı bilgi edinmek için size en yakın noter’ e başvurabilir ve gerekli bilgileri kolaylıkla edinebilirsiniz.