Muay Thai Nedir ve İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Kilo vermek, formda olmak ve sağlıklı olmak için insanların son dönemde arayış içinde olduğu bir konudur. Sağlıklı olmak için insanlar genelde kilo verme yolunu tercih etmektedir.  İnsanlar zayıflayarak sağlıklı olmak için hızlı sonuçlar almak ister. Anack bunu yaparken genellikle yanlış yöntemlere başvurarak sağlıklarını da tehlikeye atmaktadırlar. Yine bu farklı yöntemlerden birinde bahsedeceğiz. Muay Thai nedir ve Muay Thai sporunun İnsan Sağlığına ne fayda sağlar?

Muay Thai Nedir?

Muay Thai, Tayland’daki en popüler spor dalı olan bir dövüş sanatıdır.  Tayland’da neredeyse tüm aileler Muay Thai’de en azından biraz deneyime sahiptir ve birçok çocuk çok genç yaşlardan itibaren Muay Thai yapmaktadır.

Muay Thai Sporunun İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Muay Thai, kalbi daha güçlü ve daha dayanıklı hale getirir. Özellikle yaşlanma evresinde insanlar bu sporun faydasını görür. Çünkü insan yaşlandıkca kalp zayıflar ve kan damarları bozulmaya başlar. Muay Thai gibi bir dövüş sanatı yaparak kalp güçlendirilebilir, çünkü kardiyovasküler sisteminiz anında bir destek kazanacak ve ilerleyen süreçte kalp herhangi bir zorluğa hazır hale gelecektir.

Muay Thai, kilo vermek için yapılabilir mi? sorusu aklınıza gelebilir. Bunu şu şekilde açıklayalım, vücudun yağ ve kolesterolü işleme şeklini geliştirir. Muay Thai, sporu ile yapılan hareketler, kandaki kolesterolden kurtulmaya yardım eder.  Muay Thai uygulayarak, iyi kolesterol seviyesi yükselir ve kötü kolesterol seviyesi düşer ve bu da ayrıca inme ve kalp krizini önlemeye yardımcı olur.

Metabolik hastalığı olan hastalar bile Muay Thai’den yararlanabilir. En iyi örnek diyabettir ve bu hastaların bu dövüş sanatını uygulayarak şeker seviyelerini nasıl geliştirebileceğidir. İnsülin direncini azaltır, bu hormonun etkinliğini arttırır. Bu nedenle, kilo vermenin ötesinde, bu sporu yapan erkek ve kadınlar için birçok sağlık yararı vardır.

Muay Thai yapılacak en iyi yer elbette Muay Thai’nin doğduğu yer Tayland’dır.  Tayland, cennet adaları ve keyifli plajları ile güzel bir ülke olmasının yanısıra etkileyici bir kültüre sahiptir. Elbette herkesin buralara gitme imkanı yoktur. Ancak yaşadığınız şehirde bu sporun eğitimi veren spor salonlarını araştırarak bu sporu yapmanız mümkündür.