Mühendislik Bölümü Seçecek Öğrencilere Tavsiyeler

Mühendislik bölümü seçmeyi düşünüyorsunuz lakin bu bölümleri seçecek kişilerin nasıl bir özelliğe sahip olması gerektiğini bilmiyor musunuz? O halde bu sorunun en önemli cevabı olan değişime açık olmayı biraz detaylı olarak inceleyelim.Değişime açık olmak ve gelişimi sürekli takip etmek mühendislik bölümü öğrencileri için büyük önem taşımaktadır. Teknolojinin sürekli gelişmesi ve yeni boyutlu ürünlerin çıkması her zaman popüler bir isim olabilmeniz adına sistemi sürekli takip etmekten geçer. Örneğin bilgisayar mühendisisiniz ve her gün gelişen yazılım programları karşısında yıllarca araştırma yapamadan iş imkanında ilerlemek mümkün değildir.

Mühendislikte Hangi Bölümü Seçmek Daha Mantıklı?

Mühendislikte seçeceğiniz bölüm ilgi alanınıza yönelik bir bölüm olmalıdır. Çünkü bu bölümü seçtiğiniz zaman zaman hem öğrencilik yıllarınızı hem de bu yıldan sonraki hayatınızı o mesleği yaparak geçireceksiniz. Önemli olan hangi mühendisliğin yüksek puanla kapattığı değil, sizin hangi mühendislik dalını severek yapacağınızdır.

Lakin iki mühendislik dalını da isityor ve kararsız kalıyorsanız karar vermeniz için o bölümün mezunlarıyla görüşmek sizin için daha faydalı olacaktır.

En Çok İhtiyaç Olunan Mühendislik Bölümü

En çok ihtiyaç olunan mühendislik bölümü bilgisayar mühendisliğidir. Dijital çağın beraberinde getirdiği bilgisayar içerisinde birçok sistem vardır. Bilgisayar bölümü mezunu öğrenciler için de en önemlisi kodlamalar üzerine çalışmak kendilerine özel bir çalışma tekniği oluşturmaktır. Peki bilgisayar mühendisliği okuyan öğrencilerin iş olanakları nelerdir? Dilerseniz internet üzerinden iş yapabilirsiniz. Bu sizin serbest çalışma sitilini oluşturur. Bu çalışma seçeneğini seçerek aylık 10 bin liraya kadar kazanan mühendisler vardır. Kazancın daha fazlası da mevcut olabileceği gibi genellikle kazanç ortalamaları 7-9 bin lira civarındadır.

Özel şirketler bilgisayar mühendisliğinin en çok tercih edilen seçeneğidir. Çünkü her sistemin başında bilgisayar kullanımında profesyonel olan bir çalışan olmalıdır. En iyi çalışan pozisyonu ise bilgisayar mühendisleridir.

Devlette atama imkanı birazcık sınırlı olan bölüm bilgisayar mühendisliğidir. Çünkü mezun ola birçok kişiye karşı alım yapan kişi sayısı oldukça azdır. İki sayı arasındaki denge devlete istihdamı düşürmekte ve insanları farklı iş arayışlarına sürmektedir.

Mühendislik Bölümü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mühendislik bölümü tercih ederken dikkat edilmesi gerekenler; o bölüme ilginiz olması, işi severek yapabileceğinize inanmak, okumakta ve yapmakta zorlanmayacağınız bir meslek olmadır. Tüm bu özellikler sizde var ise gönül rahatlığı ile herhangi bir mühendislik dalını seçebilirsiniz. Öğrencilerimize iyi tercihler dileriz.