Mural Nedir Nasıl Yapılır?

Mural nedir son zamanlarda daha çok sorulardan biri haline gelmiştir. Grafiti olarak adlandırılan sokak sanatının bir parçası olan mural, İngilizceden alınan bir terim olup duvar ressamlığı anlamına gelir. Apartman duvarına resim yapma sanatı olup bir anlamda grafitinin de günümüze uyarlanması şeklinde açıklanabilir.

Mural Nedir?

mural

Mural ne demek öncelikle İngilizce bir sözcük olup duvarsal, duvara ait ve duvara yapılan resim olan şeklinde açıklanır. Sokak sanatçılarının gerçekleştirdiği mural nedir zaman zaman grafiti ile karıştırılsa da temelde iki farklı noktası vardır. Grafiti yazı temelli olup grafiti sanatçıları ülkenin her yerinde çalışma yapabilir hatta bazı kamu malları ve toplu taşıma araçları üzerinde çalışmalar gerçekleştirilebilir.

Mural sanatında yazı yerine sadece resim çizimi olup sadece yasal olarak izni alınan duvarlarda çalışmalar sergilenebilir. Mural sanatçıları arasında hem resmi hem de yazıyı birleştiren kişiler bulunur. Mural tarihçesi bakımından çok eski zamanlara kadar dayanır. İlkçağlara kadar dayanan mural sanatı, bu çağlardan başlayarak insanlar duvarlara kazılar ya da çizimler yapmıştır.

Yıllar içinde mağara duvarlarından sokak duvarlarına geçen mural art ne demek sorusu da sorulmaya başlandı. Yüzyılların geçmesi, insanın ve dünyanın modernleşmesi ile apartman duvarları ve sokaklara çizimler yapılarak bazen güncel konular bazen de geçmiş öğeler işlendi. Dünya değiştikçe sokak sanatları da ilgi görmeye başlayıp dünya başlayarak ülkemize de gelmiştir.

Yüzyılların getirdiği gri ve renksiz duvar cephelerine ya da fabrika duvarlarına hayal dünyalarında olan pek çok şeyi birbirinden güzel ve özel şaheserler olan mural sanatı zaman içinde kendi sanatçılarını da yarattı. Sokak sanatçıları ile duvarlar, yerler ve sokaklar daha canlı hale geldi.

Mural Nasıl Yapılır?

mural nasıl yapılır

Mural sanatçılarının yaptıkları eserler aslında insanların yaşam alanlarını süsler. Beton ile dolu şehirlerde nefes alamaz durumdayken mural eserleri ile sıkışmış hayattan kurtulmak da mümkün olur. Eleştirel bakış açısı ile mizah duygularının harmanlandığı mural uygulaması nedir son zamanlarda da ülkemizde de dikkat çeker hale gelir.

Resmin yapılacağı alanın resmi çizilmesinden sonra zarar görmemesi gerekir bu neden ile sıva döküntüleri temizlenir ve tamir edilir. Duvarın nem alma durumu var ise yalıtımının yapılması gerekir. Kullanılacak malzemelere göre zemin astarlanması yapılır ardından resme başlanır. Kullanılacak malzemelere de alanın koşullarına göre karar verilir.

Dünyada olan sorunlar kadar dünyanın güzelliklerinin de işlendiği mural nedir için en çok sprey boyalara gereksinim duyulur. Birbirinden farklı pek çok ton rengin kullanıldığı sanatta yağlı boyaların tercih edilme durumunda resim daha kalıcı olur ve yağmura karşı da dayanır.