Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Mutfakların en önemli ve dikkat edilmesi gereken konusu mutfak dekorasyonu konusudur. Hayalindeki dekorasyon seçenekleriyle dizayn edilmiş bir mutfak bayanlar için mutluluk kaynağıdır. Mutfaklar sadece yemek pişirilen mekanlar değildir. Çay ve kahve içilen, sohbet edilen ve yemek yenilen bir mekandır. Bu nedenle özel dekorasyon seçeneklerine ihtiyaç duyar.

Işıklandırma mutfağın estetik yapısını ortaya koyan önemli bir aşamadır. Bu aşamada ışık yeterli olmalı ve aynı zamanda estetik açıdan göz doldurmalıdır. Tezgah arası, dolapların üst kısmı, avize bölümü ve yemek masasının olduğu bölüm özel ışıklandırılmalıdır. Led teknolojisi son zamanlarda dekorasyon dünyasının en popüler seçeneği haline gelmiştir.

Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Modern dekorasyon modellerinde ledli ışıklandırma, otantik dekorasyonlarda ise eski avize modelleri kullanılabilir. Son zamanlarda spot ışıklandırma modern tarzın vazgeçilmez ögesi haline gelmiştir. İyi bir ışıklandırma mutfak dekorasyonu için önemlidir.

Mutfağın genişliği dekorasyon çalışması için önemlidir. Geniş mutfaklara mobilya eklenebilir ve mutfak aynı zamanda oturma odası özelliğine sahip olabilir. Mobilyalar yağ ve kir tutmayan özelliklere sahip olmalıdır. Bu arada nişler de unutulmamalıdır. Mutfakların en önemli üyelerinden biri de nişlerdir.

Yemek masaları yemek tezgahı ile birleşik şekilde dizayn edilebilir. Unutulmaması gereken en önemli konu mutfağın genişliğine uygun tasarımın tercih edilmesidir. Yemek masası için yeriniz yoksa portatif ve aynı zamanda yer kaplamayan masalar tercih edilmelidir.

Mutfak Nasıl Dekore Edilir?

Mutfak Nasıl Dekore Edilir

Dolap ve tezgah arası tasarımı mutfağın şık görünmesinde önemli iki unsurdur. Tezgah arası ışıklandırmalı seçenekler göz alıcı bir görsellik oluşturacaktır. Ayrıca armatür seçerken uzun ömürlü sağlam ve dayanıklı modeller tercih edilmelidir. Gün içerisinde en çok kullanılan çeşme mutfak tezgahında bulunan çeşmedir. Estetik ve sağlamlık armatürlerde bir arada olmalıdır. Mutfak dekorasyonu kategorisinde şık, estetik ve diğer dekorasyon ögeleri ile uyumlu armatürler önemli bir yere sahiptir.

Dar mutfaklar için amerikan mutfak, geniş mutfaklar için ankastre modelleri tercih edilmelidir. Mutfağın en çok ziyaret edilen ve trafiği en fazla olan bölüm olduğun unutmamak gerekir. Bu nedenle hareket kabiliyetini artıran ve pratik kullanım imkanı sunan seçeneklerin tercih edilmesi kullanışlılığı artıracaktır. Dolaplar, fayanslar, masalar ve beyaz eşya seçenekleri mutfağın atmosferi ile uyumlu olmalıdır. Görsel açıdan uyumun yanı sıra silinebilir olması da önemli bir konudur.