Öğrenci Pasaportu Almak İçin Gerekenler

Yurtdışına eğitim amaçlı seyahat etmeniz gerektiğinde öğrenci pasaportu çıkartmanız gerekmektedir. İster okul gezisi ister dil kursu isterseniz de üniversite eğitimi için olsun başvuru yapılması gereken Öğrenci pasaportu almak için gerekli olan tüm bilgilere bu yazımızda yer vermek istedik.

Öğrenci Pasaportu Nedir?

Öğrenci pasaportu sadece defter ücreti ödeyerek başka harç ödemeden 25 yaşına kadar olan kişilerin çıkartacağı pasaporttur. Öğrenci pasaportunu çıkartmak için 25 yaşından küçük olmak en büyük gerekliliktir.

Pasaport Defter Ücreti Ve Pasaport Harcı Nedir?

Pasaport defter ücreti pasaport için ödenmesi gereken matbu bir ücrettir. Pasaport harcı ise pasaportun geçerlilik süresine göre tahsil edilen bir ücret olmaktadır. Öğrenciler sadece pasaport harcı ödemesinden muaftır.

Öğrenci Pasaportu Almak Eğitim Görüyor Olmam Zorunlu Mu?

Öğrenci pasaportu almak için gereken en önemli olan durum başvuru yapan kişinin 25 yaşın altında olmasıdır. İster tatil ister arkadaş ziyareti, ister gezmek, ister diğer işleriniz için müracaat ettiğinizde size sadece 25 yaşından küçük olmanızın gerektiği değil öğrenci olduğunuzu ispatlamanız gerektiği de söylenecektir. Evet, öğrenci pasaportu almak için öğrenci olmanız zorunludur. Öğrenci olmak sadece ülkemizde değil diğer ülke öğrencisi olmanızda da geçerlidir.

Öğrenci Pasaportu İçin Hangi Öğrenci Belgeleri Geçerli?

Başvuru yapan kişinin okulundan onaylı ya da e devlet üzerinde oluşturulabilecek barkotlu öğrenci belgesi ile öğrenci pasaportu için başvuru yapabilirsiniz.

Öğrenci Pasaportunun Süresi Ne Kadar?

Öğrenci pasaportunuzu ücretsiz, harçsız olarak kullanabilmek için 25 yaşından küçük olmak gerektiğini ifade etmiştik. Fakat 24 yaşında veya 18 yaşında olan öğrenciler bu hakkı en fazla ne kadar süre ile kullanabiliyorlar? 24 yaşında olan birisi 1 yıl süreyle, 18 yaşında olan bir öğrenci ise 6 yıl bu ücretsiz pasaport

kullanma hakkından yararlanabilir.

Öğrenci Pasaportuma 25 Yaşıma Girdiğimde Ne Olur?

Öğrenci pasaportunuza 25 yaşınıza girdiğiniz ilk günden itibaren ücret, harç ödemesi yapmanız gerekmektedir.

Öğrenci Pasaportu Almak İçin Nereye Başvuru Yapmalıyım?

Yaşadığınız şehirde veya ilçede bulunan ilçe nüfus müdürlüklerinden pasaport başvurusu için randevu alabiliriz. Randevu https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden yapabilirsiniz.

Öğrenci Pasaportu Almak İçin Hangi Belgeleri Hazırlamalıyım?

Öncelikle öğrenci pasaportunun diğer pasaportlardan hazırlık aşamasında aynı işlemlere tabi tutulduğunu ilave olarak öğrenci belgesi ve harç ödemesinden muafiyet için “Harçsız pasaport talep yazısı” ile başvuruda bulunmalısınız.

Başvuru yaparken yanınızda hazır olması gereken diğer belgeler ise; Öğrenci olduğunuzu ispatlayan öğrenci belgesi, Nüfus cüzdanı ile 2 tane biometrik fotoğraf, Harçsız pasaport talep yazısı ile birlikte pasaport defter ücretinin ödendiğine dair mektup gereklidir. Şayet başvuru yapan kişiye ait eski pasaportlar var ise bu pasaportların başvuru sırasında ibraz edilmesi zorunludur.

Öğrenci Pasaport Başvurumu Tamamladım. Ne Kadar Zaman İçinde Gelir?

Onaylanan pasaportlar pasaport merkezinde basılarak PTT ile tarafınıza gönderilir. Gönderim bilgileri kısa mesajla iletilir. Eğer evde yoksanız postaneden veya 3 gün sonra nüfus müdürlüğünden teslim alabilirsiniz