Origami Sanatı Nedir?

Origami, Japonca olarak bilinin “Ori”,  “gami”  kâğıt ve katlama kelimelerinin birleşimden ortaya çıkan bir sanat dalının ismidir.  En kısa tanımı ile Origami sanatı isminden anlaşılacağı üzere bir kâğıt katlama sanatıdır.  Origami’nin Japon kaynaklı bir kültür olduğu çoğu ülkede kabul gören bir durumdur. Ancak ilk ortaya çıkış noktasının Çin kaynaklı iddiaları son zamanlarda da hala devam tartışma konusudur.

Origami sanatı öğrendiğiniz zaman sizlerde kaliteli kare kâğıtların katlanmasıyla canlı ve cansız figürleri en iyi şekilde yapabilirsiniz. Japonya da kültür oyunu olarak bilen Origami Japonya haricinde tüm dünyada sanatseverler tarafından takip edilen bir sanattır. Ayrıca oldukça etkileyici ve sanatseverler tarafından sevilen şahane bir sanat dalıdır.  Origami sanatı yapmak için bazı ufak teknikleri bilmek gerekiyor. Ayrıca güçlü bir hayal gücüne ve el becerisine sahip olmanız gerektiğinin altını çizmemiz gerekir.

Origami Sanatı Türleri Nelerdir?

Origami Sanatı Türleri N

Origami sanat türleri iki kısımdan oluşur. Klasik Origami  sadece bir kağıt parçası ile yapılan tasarım ve figürler elde edilmesi diye bilinir. Modüler Origami de ise aynı ebat ve boyutlarda ki kağıt parçalarını birleştirilerek bir figür ortaya çıkarılarak yapılan Origami türüdür.

Modüler Origami, Klasik Origami’ye göre 3 boyutlu figürler sunuyor. Ayrıca daha gösterişli bir o kadar da etkileyici figürler hazırlamak için tercih edilen Origami türleridir. Origami sanatı aynı oranda parçadan bütün meydana getirildiği için de yapmasını öğrenmek için zaman ve sabır konusunda bir sorununuz olmaması gerektiği unutulmamalıdır.

Origami Nasıl Yapılır?

Origami Nasıl Yapılır

Bir üst başlıkta da değinmiş olduğumuz gibi Origami yapmak için öncelikle geniş bir hayal gücü gerektiren bir sanattır. Bunun yanında el yeteneğinizin gelişmiş olması da önemlidir.  Daha sonraki aşamada ise; Origami figürleri yapmak için size gerekli olan teknikleri öğrenmeniz gerekir.

Öğrenmek için ise zaman ve sabır sizlere önerimizdir. Birçok kaynaktan bilgi almanız mümkündür.  Origami sanatını öğrenmek için istiyorsanız başvurabileceğiniz birçok yerli ve yabancı kaynaklardan destek alabilirsiniz.. İnternetin ortamı dışında Origami yapımı için okuyabileceğiniz dergi,  kitaplar ve basılı kaynaklar da bulunmaktadır. Hatta Origami yapımı için görsel eğitim setleri de bulunuyor.