Ornitoloji Nedir, Ornitolog Nasıl Olunur ve Maaşları

Ornitoloji, son dönemin en merak edilen bilim dallarından biridir. Kuş bilimi olarak da bilinen bu bilim dalı, Zoolojinin alt dallarından biri olarak gösterilmektedir. Bu bilim dalı ile uğraşan kişilere ise Ornitolog ismi verilmektedir. Günümüzde oldukça popüler olan bu kuş bilimi, amatör gözlemcilerin katkısıyla da yapılabilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra, bu bilim dalı gerek hobi gerek ticari gerek ise bilimsel araştırmalar doğrultusunda kullanılabilmektedir. Ayrıca, profesyonel bir Ornitolog olabilmek için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olunması gerekmektedir. Peki Ornitoloji nedir, Ornitolog nasıl olunur, maaşları ne kadardır? Dilerseniz, merak edilen bu soruların yanıtlarını gelin en ince ayrıntısına kadar birlikte inceleyelim.

 Ornitoloji Nedir?

Ornitoloji Nedir

Ornitoloji, Dünya genelinde bulunan tüm kuşların yapısını inceleyen ve kuşların beslenme şekillerini takip eden bir bilim dalıdır. 10.000’ den Fazla kuş türünü inceleyen kişilere ise Ornitolog ismi verilmektedir. Her ne kadar ülkemizde yaygın olarak bilinen bir bilim dalı ve meslek grubu olmasa da aslında bu bilim dalı, dünya genelinde oldukça yaygındır.

Ülkemizde ise bu bilim dalı ile ilgilenen profesyonel kişiler ve dernekler de bulunmaktadır. Bu dernekler ve kişiler, kuş türlerini son derece detaylı bir şekilde incelemekte ve inceledikleri kuşlar hakkında araştırmalar yapmaktadır.

Ornitolog Ne İş Yapar?

Ornitolog Ne İş Yapar

Ornitologlar tüm kuşları inceleyerek sesleri, renkleri ve şekilleri hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilmektedir. Ayrıca bu kişiler, kuşların yaşam koşulları hakkında araştırmalar yapmakta ve göç yollarını da tespit etmektedir. Tüm bunların yanı sıra Ornitologlar, kuşların türlerini bulmakta, uçuş şekillerini öğrenmekte ve üremeleri hakkında da fikir sahibi olabilmektedir.

Ornitolog Nasıl Olunur?

Ornitolog Nasıl Olunur

Ülkemizde Ornitolog olabilmek için üniversitelerin biyoloji bölümüne gidebilir ve bu bölümü başarıyla bitirerek Ornitolog olabilirsiniz. Bu mesleği başarılı bir şekilde yapabilmek için sahip olmanız gereken özellikler ise şu şekildedir;

  • Gözlem yeteneğinizin mutlaka iyi olması gerekmektedir.
  • Odaklanma, analiz ve düşünce konusunda da kendinizi geliştirmelisiniz.
  • Araştırmayı yapmayı sevmelisiniz.
  • Tüm bunların yanı sıra bu mesleği başarılı bir şekilde yapabilmek için seyahat engeliniz de olmamalıdır.

Ornitolog Maaşları Ne Kadar?

Ornitolog Maaşları Ne Kadar

Ornitolog maaşları, elde edilen tecrübeye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat, ülkemizde Ornitolog olan bir kişi ortalama 5.000 TL’ ye kadar gelir elde edebilmektedir. Yurt dışında bu mesleği yapan kişiler ise aylık 6.000 Dolar civarında bir maaş alabilmektedir.

 Ornitoloji ve Ornitolog terimlerini sizler için ayrıntılı olarak inceledik. Sizlerde, hazırladığımız bu içeriği inceleyebilir ve hem Ornitolojinin ne olduğunu öğrenebilir hem de Ornitolog olan kişilerin ne iş yaptığıyla ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.