Para Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır ve Güneşi Sever Mi?

Para çiçeği bakımı, oldukça kolay ve bir o kadar da pratik bir şekilde yapılabilir. Crassula Ovata olarak da bilinen bu çiçek türü, bakımının yanı sıra hane halkına getirdiği şans ile de dikkat çekmektedir. Feng Shui inanışlarına göre bu çiçek türünü, eğer evin doğu tarafına koyarsanız hane halkına huzur ve sağlık gelecektir.

Eğer bu bitki türünü evinizin batı tarafına yerleştirilseniz yaratıcılığınız artacak ve çocuk sahibi olma şansınız da yükselecektir. Tüm bunların yanı sıra bu çiçek türü sayesinde hanenizin ekonomik şartları da düzelecektir. Peki, para çiçeği bakımı nasıl yapılır, para çiçeği güneşi sever mi? İşte, birçok kişi tarafından merak edilen bu soruların ayrıntılı yanıtları…

Para Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Para Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır

Para çiçeği bakımı hakkında sizlere oldukça özel bir içerik hazırladık. Dilerseniz, hazırladığımız bu içeriği okuyabilir ve para çiçeği bakımı hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

  • Para çiçeği, çok soğuk ortamları sevmemektedir. Bu sebepten ötürü bu bitki türünü mutlaka ılık ya da sıcak bir ortama koymanız gerekir.
  • Para çiçeği ya da bereket bitkisi olarak da bilinen bu bitki türü, ani sıcaklık değişimlerinden etkilenebilmektedir. Bu nedenden dolayı, mutlaka çiçeğinizi sabit sıcaklık değerinde bakmalısınız.
  • Latince adı Crassula Ovata olan bu çiçek türünü, ortalama haftada 1 kez sulamanız yeterli olacaktır.
  • Para çiçeğinin toprağında meydana gelebilecek böceklenmeleri mutlaka zamanında fark etmeli ve bu böceklenme sorununu da ortadan kaldırmalısınız. Zira, böceklenme nedeniyle bitkisiniz gelişemeyebilir ya da kısa süre içerisinde ölebilir.
  • Tüm bunların yanı sıra bitkinizi sağlıklı bir şekilde büyütmek istiyorsanız mutlaka saksınızı geniş tutmalısınız. Alacağınız geniş saksı sayesinde bitkiniz hızla büyüyecek ve kök atacaktır.

Para Çiçeği Güneşi Sever Mi?

Para Çiçeği Güneşi Sever Mi

Para çiçeği ya da diğer bilinen adıyla bereket bitkisi, güneşi oldukça fazla sevmektedir. Fakat bu çiçek türü doğrudan ve uzun bir süre güneş ışığına maruz kalırsa ne yazık ki solabilmekte ve hatta ölebilmektedir. Bu sebepten ötürü, uzun süre çiçeğinizi güneş altında bırakmayınız.

İlgili: Sümbül  Bakımı Nasıl Yapılır, Ne Zaman Çiçek Açar?

Para Çiçeği Çiçek Açar Mı?

Para Çiçeği Çiçek Açar Mı

Para çiçeği, diğer bitki türlerinde olduğu gibi çiçek açabilmektedir. Fakat, bitkinizin çiçek açabilmesi için mutlaka aydınlık ortamda bakılması gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra bu bitki türünün çiçek açabilmesi için en az 4 yaşında olması gerekmektedir. Bereket bitkisinin çiçek rengi ise beyaz ve pembe olarak bilinmektedir.

Para Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Para Çiçeği Nasıl Çoğaltılır

Para çiçeği bakımı gibi çoğaltılması da oldukça kolaydır. Çiçeğinizi çoğaltmak için yaprağından bir tane koparabilir ve kopardığınız yaprağı da suda bekleterek filizlenmesini sağlayabilirsiniz. Filizlenen yaprakları ise toprağa ekebilir ve çoğaltma işlemini başarıyla tamamlayabilirsiniz.